W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miasto movie: Szczur
Data rozpoczęcia 2019-10-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Szczur - zapomniany już dziś nieco obraz, nakręcony w pierwszych, burzliwych latach transformacji przez Jana Łomnickiego – reżysera oraz brata wybitnego aktora Tadeusza Łomnickiego. Główny bohater filmu to Jarek Branicki (kreowany przez Jana Englerta), biznesmen-kombinator, który naraża się coraz większej grupie ludzi z niebezpiecznych kręgów. Branickiemu rośnie dług i zmuszony jest do ucieczki. Tak trafia do podziemi warszawskiego Dworca Centralnego, gdzie żyje cała społeczność ludzi bezdomnych, a nieformalnym przywódcą jest niejaki Clochard (Mariusz Benoit). Bierze on uciekiniera pod swoje skrzydła i pokazuje świat, o jakim warszawski biznesmen nie miał pojęcia. W tle całej historii pojawiają się tajne teczki UB i ogólnokrajowa debata nad lustracją.

Szczur”, reż. Jan Łomnicki, czas 97’, 1994 r.

Cykl #26 | Miasto podziemne

Jesienne Miasto movie zabierze nas pod powierzchnię wielkich miast, do świata ukrytego przed wzrokiem większości mieszkańców. Myśląc o współczesnych metropoliach przywołujemy zwykle obrazy tego, co widoczne na zewnątrz. Obrazy pięknej architektury, charakterystycznych miejsc i widoków, najbardziej reprezentatywnych obiektów. Miasto postrzegane jako organizm, funkcjonuje jednak również pod powierzchnią, gdzie tworzy inny, nierzadko fascynujący świat. Postaramy się, poprzez konkretne filmy, spojrzeć na to zagadnienie z kilku perspektyw. Podziemia miast to oczywiście metro czyli cały system komunikacji wraz ze swoją urbanistyczną mitologią. To także katakumby, dawne labirynty pełne zagadek i tajemnic. Pod ulicami zamieszkują również swoiste społeczności (często są to ludzie bezdomni, wykluczeni, spychani na margines). Wreszcie mamy całą, obszerną kategorię undergroundu (z angielska dosłownie podziemia), którą można czytać jako działania niezależne, ukryte, poza głównym nurtem. W tej koncepcji możemy zmieścić zarówno sferę artystyczną i subkulturową, jak i tzw. szarą strefę nielegalnej czy wręcz przestępczej działalności. Przed nami filmowa podróż w głąb niezwykłego, tajemniczego świata, który cały czas istnieje, a którego być może nie jesteśmy do końca świadomi.