W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miastoczułość: Sportretowane miasta - dzieła słynnych malarzy zainspirowanych architekturą

Miastoczułość: Sportretowane miasta - dzieła słynnych malarzy zainspirowanych architekturą
Data rozpoczęcia 2022-01-13
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Weduta, panorama, prospekt, kaprys architektoniczny to wizje realnych miejsc lub idealnych ich wersji stworzonych przez wyobraźnię artysty i uwiecznionych na obrazach. Miasta objawiają się w twórczości wielkich artystów jako fascynujący „model” - skomplikowana struktura urbanistyczno-architektoniczna, ale także obszar nawarstwień kulturowych, historycznych i społecznych interakcji. Artyści  w przeszłości często dokumentowali ważne wydarzenia związane ze swoimi małymi ojczyznami ( np. uroczystości  polityczne lub dramatyczne okoliczności wielkich pożarów). To  dzieła, których autorzy do perfekcji opanowali perspektywę zbieżną, często w  pracy pomagała im camera obscura. Dla malarzy współczesnych miasto to również oczywiste źródło inspiracji,  pokazują oni  jego różnorodne oblicza, często podkreślając ludzkie zagubienie i samotność w miejskich „mrowiskach”.

Podczas wykładu zaproponuję subiektywny wybór dzieł słynnych wedutystów, ale i twórców, którzy zajmowali się na co dzień innymi gatunkami malarskimi, zarówno twórców dawnych jak i współczesnych malarzy interpretujących na nowo temat Miasta.

Kamila Śpiewla-Kasperek

Prowadzenie: Kamila Śpiewla-Kasperek
Zapisy: Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie

 

Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dla dorosłych łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej