Weduta, panorama, prospekt, kaprys architektoniczny to wizje realnych miejsc lub idealnych ich wersji stworzonych przez wyobraźnię artysty i uwiecznionych na obrazach. Miasta objawiają się w twórczości wielkich artystów jako fascynujący „model” - skomplikowana struktura urbanistyczno-architektoniczna, ale także obszar nawarstwień kulturowych, historycznych i społecznych interakcji. Artyści w przeszłości często dokumentowali ważne wydarzenia związane ze swoimi małymi ojczyznami ( np. uroczystości polityczne lub dramatyczne okoliczności wielkich pożarów). To dzieła, których autorzy do perfekcji opanowali perspektywę zbieżną, często w pracy pomagała im camera obscura. Dla malarzy współczesnych miasto to również oczywiste źródło inspiracji, pokazują oni jego różnorodne oblicza, często podkreślając ludzkie zagubienie i samotność w miejskich „mrowiskach”.
Podczas wykładu zaproponuję subiektywny wybór dzieł słynnych wedutystów, ale i twórców, którzy zajmowali się na co dzień innymi gatunkami malarskimi, zarówno twórców dawnych jak i współczesnych malarzy interpretujących na nowo temat Miasta.
Kamila Śpiewla-Kasperek
Prowadzenie: Kamila Śpiewla-Kasperek
Zapisy: Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie
Kamila Śpiewla-Kasperek – plastyczka, nauczycielka historii sztuki, animatorka. Absolwentka IWA UMCS w Lublinie (dyplom z malarstwa). Na stałe związana z MDK Pod Akacją, gdzie zorganizowała i prowadzi Pracownię Historii Sztuki oraz Pracownię plastyczną z elementami historii sztuki, prowadzi różnego typu warsztaty dla dzieci i dla dorosłych łącząc działania artystyczne z wiedzą o sztuce.