W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Między Nowym Jorkiem a Lublinem: „Powroty” według Tadeusza Mysłowskiego | Wernisaż

Między Nowym Jorkiem a Lublinem: „Powroty” według Tadeusza Mysłowskiego | Wernisaż
Data rozpoczęcia 2017-03-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17, Lublin
Organizator Dom Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

„Powroty” to wyjątkowa wystawa Tadeusza Mysłowskiego, słynnego nowojorskiego artysty docenianego w wielu krajach na świecie i od niemal pół wieku ściśle związanego z Lublinem. W prezentowanych pracach artysta ukazał własne refleksje na temat nieustannych migracji z Nowego Jorku do rodzinnego miasta. 

Autorefleksja nad początkami własnej twórczości graficznej oraz przeinterpretowanie jej w formie autorskich książek – to główny temat najnowszej wystawy Tadeusza Mysłowskiego, artysty od lat związanego z Lublinem.

Podczas ekspozycji entuzjaści sztuki będą mieli okazję obejrzeć litografie i kamienioryty z okresu studiów artysty w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z lat 1963-1969 oraz serigrafie z wczesnego okresu po przyjeździe do Nowego Jorku z początku lat 70. Drugą część wystawy stanowić będą stworzone w latach 1999-2017 książki – kunsztowne dokumentacje projektów Tadeusza Mysłowskiego, będące autorską antologią własnej twórczości. Stanowią one w yraz budowania własnej tożsamości jako człowieka, który od niemal 50 lat ciągle poddaje się transmigracyjnej aktywności pomiędzy wyjazdami i powrotami. Każda podróż i świadomość odległości przynosi nowy kontekst miejsca, wydawałoby się doskonale już znanego, a także możliwość ponownej interpretacji, dlatego artysta starał się ukazać również możliwość koegzystencji w Nowym Jorku i Lublinie. Prezentowane podczas wystawy prace artysty tworzą zatem wyjątkowy podręczny bagaż człowieka będącego nieustannie w podróży.

Tadeusz Mysłowski (ur. 1943 r.) - pochodzący z Piotrkowa malarz, grafik, fotograf. Obecnie mieszka i pracuje, na zmianę, w Nowym Jorku i Lublinie (z którym związany jest od dzieciństwa). Ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Niedługo po zakończeniu studiów artysta zaprezentował swoje prace w Paryżu, w Galerii Lambert. Jego prace można było obejrzeć podczas wystaw indywidualnych m. in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii, Francji, Rosji. Najważniejsze cykle zrealizowane przez Tadeusza Mysłowskiego: „Avenue of Americas”, „Key Drawings”, „New York Faces”, „Perspective Distortion”, „Towards Organic Geometry”, „New York Composites”, „Krzesło Trony”. Jedynym dziełem Tadeusza Mysłowskiego jakie znajduje się w Lublinie jest zrealizowana w 1999 roku wraz ze Zbigniewem Bargielskim multimedialna instalacja „Shrine” znajdująca się w jednym z baraków byłego obozu koncentacyjnego na Majdanku.