W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Misterium Dzwonu św. Michała (29.9.2016)

Misterium Dzwonu św. Michała (29.9.2016)
Data rozpoczęcia 2016-09-29
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Plac po Farze: Spacer śladami pamiątek fary.
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Konferencja

Początek: godz. 19.00 na Plac po Farze: Spacer śladami pamiątek fary.
Zakończenie: 21.00: uderzenie w dzwon na Wieży Trynitarskiej.

29 września to dla Lublina dzień szczególny, święto pierwszego patrona miasta. Także i w tym roku chcemy uczcić ten moment w wyjątkowy sposób ale tym razem nieco inaczej niż w latach ubiegłych.
Misterium Dzwonu jest wydarzeniem organizowanym przez Lubelską Trasę Podziemną (Ośrodek "Brama Grodzka Teatr – NN"). Pierwsze Misterium odbyło się w 2001 roku. Wtedy to, w dzień dawnego patrona miasta św. Michała Archanioła, na Placu po Farze, na nowo zabrzmiał dzwon jego imienia na co dzień wiszący w Muzeum Archidiecezjalnym na Wieży Trynitarskiej. Od tamtego momentu staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie. 
Z jakiego powodu właśnie św. Michał został opiekunem miasta? Dlaczego także jemu poświęcono najważniejszy lubelski kościół – Farę? Jakie było znaczenie tego kościoła dla Lublina. Dlaczego Fary już nie ma i gdzie znajdują się pamiątki po niej? 
Centrum misterium jest jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała. znajdujący się na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu będziemy mogli wejść na wieżę i punktualnie, w tym roku, o godzinie 21.00 poruszyć znowu serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii.  Dzień wcześniej na Wieżę Trynitarską spróbują wejść, co prawda wirtualnie, młodzi ludzie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. Miło nam bowiem poinformować, że 28 września odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin". Trzecia część przygód Antosia (św. Antoni jest obecnym patronem Lublina) przemierzającego przez historyczne miasto nosi tytuł: "Miecz Michała Archanioła". Pierwszymi graczami tego poziomu będą właśnie uczniowie z Gimnazjum nr 9 w Lublinie. To do nich wybierzemy się z warsztatami, w czasie których będą próbować, zmagając się z różnymi przeciwnościami, dostać się aż na sam szczyt Wieży Trynitarskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej