W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Misterium Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady"

Misterium Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady"
Data rozpoczęcia 2011-03-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Plac Zamkowy
Kategoria Wielowątkowe

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja likwidacji getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy transport liczący 1,4 tys. osób do obozu zagłady w Bełżcu, do którego wysłano do połowy kwietnia 1942 roku ponad 26 tys. Żydów. Datę tę uznaje się za początek "Akcji Reinhardt" czyli zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W związku z tą datą, od 2002 roku, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" realizuje w przestrzeni dawnej dzielnicy żydowskiej Misterium Światła i Ciemności - symboliczne oddanie czci pamięci ofiar Holokaustu

16 marca 2011 odbędzie się zorganizowane przez Ośrodek "Brama Grodzka -Teatr NN" Misterium Pamięci " Lublin - Pamięć Zagłady". Będzie to forma upamiętnienia kolejnej rocznicy początku likwidacji lubelskiego getta.

Od godziny 17.00 na Placu Zamkowym będą odczytywane nazwiska żydowskich mieszkańców Lublina, którzy zostali zamordowani w czasie Zagłady.
O godz. 18.15 zgasną wszystkie światła na terenie dawnej Dzielnicy Żydowskiej. W tym samym momencie w odkrytych wcześniej studzienkach kanalizacyjnych pojawią się smugi światła. Po chwili rozpocznie się wykonanie Oratorium "Pamięć Miejsca". Jest to utwór muzyczny, którego warstwę dźwiękowo - muzyczną zbudowano w oparciu o dźwięki i nagrania archiwalne związane z Zagładą (m. in. relacje świadków).
Głównym elementem konstrukcyjnym Oratorium jest tekst libretta. Powstał on z fragmentów dziennika Idy Gliksztajn opisującego Zagładę lubelskiego Getta. Będzie on czytany, po polsku i hebrajsku przez Narratorów. Młodzież z lubelskich szkół oraz zaproszona specjalnie na tę okazję 500-osobowa grupa młodzieży z Izraela odczyta nazwiska mieszkańców nieistniejącego Miasta Żydowskiego.
Na koniec Misterium zostanie zaśpiewana przez wszystkich jego uczestników piosenka "Cały świat to jeden wąski most" ("Kol Haolam Kulo").
W trakcie Misterium wszyscy jego uczestnicy będą trzymać zapalone lampki z polskim i hebrajskim tytułem Misterium: "Lublin. Pamięć Zagłady"

Kontakt:
Witold Dąbrowski (81) 53 258 67