W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Misterium Światła i Ciemności

Data rozpoczęcia 2016-03-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Misterium Światła i Ciemności. Rocznica likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 26 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się  za początek Akcji Reinhardt – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Aby upamiętnić 74. rocznicę tych wydarzeń Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN" zaprasza mieszkańców miasta do udziału w Misterium Światła i Ciemności, symbolicznym upamiętnieniu ofiar Zagłady.

Wieczorem 16 marca 2016 (środa) od godz. 18.00 pod Bramą Grodzką będziemy odczytywać fragment listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. Kulminacja wydarzenia nastąpi o godz. 18.30, kiedy na krótki czas wygaszone zostaną światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

Przed rozpoczęciem Misterium, o godzinie 17:00, odbędzie się premiera książki Iwony Chmielewskiej "Dopóki niebo nie płacze".

PROGRAM WYDARZENIA:
18.00 - Odczytanie fragmentu listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta.
18.30 - 18.45 - Wygaszenie świateł na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne