W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Misterium Światła i Ciemności

Misterium Światła i Ciemności
Data rozpoczęcia 2021-03-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce YouTube Bramy Grodzkiej
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Każdego roku podczas Misterium Światła i Ciemności odczytywane są nazwiska osób, które znalazły się na sporządzonej w 1942 roku liście Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim w Lublinie.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu. Tej samej nocy pierwsza, licząca 1,4 tys. osób, grupa została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 28 tys. żydowskich kobiet, dzieci i mężczyzn. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt" – Zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Co roku punktem kulminacyjnym Misterium Światła i Ciemności jest wygaszenie oświetlenia na Podzamczu – terenie byłej dzielnicy żydowskiej. W ciemności świeci tylko jedno światło. Jest to ostatnia ocalała lampa z miasta żydowskiego. Po drugiej stronie Bramy Grodzkiej, na Starym Mieście, które było kiedyś dzielnicą chrześcijańską, światło wciąż się pali. Wtedy po obu stronach Bramy powstają dwie symboliczne przestrzenie – światła i ciemności.

W związku z sytuacją epidemiczną, tegoroczne Misterium odbędzie się w Internecie. We wtorek 16 marca 2021 r. od godz. 18.00 Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na spotkanie, podczas którego będą odczytywane nazwiska osób z ostatniego spisu mieszkańców getta. Później, o godz. 18:30 zostanie wygaszone oświetlenie na terenie byłej dzielnicy żydowskiej.

Miejsce: YouTube Bramy Grodzkiej

Organizatorzy zapraszają osoby, które mogłyby włączyć się w czytanie nazwisk Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim lub chciałyby przeczytać nazwiska członków swoich rodzin z Lublina, które były ofiarami Zagłady. Chętni mogą się zgłaszać mailowo:

Z powodów technicznych liczba osób, które będą mogły włączyć się w proces czytania nazwisk, jest ograniczona.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej