W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Młodzi klasyczni. Kwadrofonik "Byłem tu, Fryderyk"

Młodzi klasyczni. Kwadrofonik "Byłem tu, Fryderyk"
Data rozpoczęcia 2012-11-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Zespół Kwadrofonik zadebiutował w 2008 roku płytą "Folklove", po tym jak brawurowo wygrał IX Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2006” i Konkurs Europejskiej Unii Radiowej EBU „Svetozar Stracina” 2007 w Bratysławie. Skład zespołu powstał z połączenia dwóch duetów: fortepianowego (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) oraz perkusyjnego (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Kwartet brzmi niekonwencjonalnie, często pojawiają się skojarzenia etno, ale tak naprawdę wciąż poszukują nowego brzmienia i źródeł inspiracji. Nie wyklucza to jednak faktu, że na koncertach z powodzeniem wykonują również muzykę pisaną na tego typu skład m.in. przez Bartoka, Crumba czy Berio.
Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Które utwory ludowe mogły zainspirować Fryderyka Chopina do napisania swoich największych dzieł? Czy możliwe jest, by na Chopina, poza niuansami melodii, mogły wpływać również słowa zawarte w ludowych pieśniach? Koncert jest jakby fikcyjną opowieścią, fantazją na temat tego, co kompozytor mógł usłyszeć w wiejskiej muzyce, co najbardziej zapadło w jego duszy przed wyjazdem z Polski na zawsze, i jakie cenne melodie zachował dla siebie po to, by je potem wykorzystać w swych preludiach, mazurkach lub sonatach.

Krytyka muzyczna uznała zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folkowej. W 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu „Folklove” za którą muzycy w 2009 roku otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę z muzyką folk. Wkrótce ukaże się kolejna płyta zespołu, na której znajdą się własne opracowania baletów Strawińskiego i Szymanowskiego.

Zespół gościł już na wielu występach i festiwalach. W 2010 roku, podczas obchodów dwusetnej urodzin Fryderyka Chopina muzycy wystąpili w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall i w Chicago Symphony Hall prezentując swój projekt łączący muzykę ludową z utworami Chopina.

Bilety: I miejsca – 40 zł, II miejsca – 30 zł, III miejsca – 20 zł
Istnieje możliwość kupienia biletów w karnecie na 2, 3 lub 4 koncerty. Cena biletów w karnecie wynosi: I - 25 zł, II - 15 zł, III - 10 zł. Karnety można wykupić tylko w kasie teatru. Za pośrednictwem strony internetowej można dokonać rezerwacji miejsc.

Powiązane:

Teatr Stary