W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mnisi z klasztoru Gaden Jangtse - tańce i rytuały klasztorne

Mnisi z klasztoru Gaden Jangtse - tańce i rytuały klasztorne
Data rozpoczęcia 2009-09-10
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Muszla koncertowa w Ogrodzie Saskim, Aleje Racławickie
Kategoria Wykład

Po raz pierwszy w Lublinie wystąpią z tańcami i rytuałami klasztornymi mnisi tybetańscy,

Mnisi pochodzą z klasztoru Gaden Jangtse wybudowanego na południu Indii. Klasztor ten ma bardzo długą historię - został założony w 1409 roku przez Lamę Tsong-Kha-Pa. Obecnie w klasztorze mieszka ponad 2000 mnichów - studiują głównie filozofię i psychologię buddyjską, ale uczą się także lepiej nam znanych przedmiotów szkolnych - na przykład matematyki, angielskiego, nauk społecznych. Mają także możliwość studiowania ojczystego języka i jego gramatyki. Zajmują się także nauką sypania mandali, tańców i śpiewów klasztornych etc. Dużą wagę przywiązuje się w klasztorze do rozwoju nauk medycznych i dlatego powołano przy nim Gajang Medical Society.

W skład grupy odwiedzającej Lublin wchodzą dwaj nauczyciele buddyjscy geshe Lobsang Tsetsem oraz geshe Lobsang Soepa oraz lekarz medycyny tybetańskiej Tsering Palden. Dwaj geshe (odpowiednik tytułu doktora w polskich uczelniach) w trakcie pobytu w Lublinie będą udzielali porad z zakresu astrologii buddyjskiej. W Lublinie wygłoszą Oni wykład otwarty "Kosmologia buddyjska - wprowadzenie do starodawnej tybetańskiej sztuki poznawania przyszłości MO a także astrologii tybetańskiej". Jest to jeden z pierwszych wykładów wygłoszonych w Polsce z tej dziedziny.

Wydarzenie to jest kontynuacją festiwalu wielokulturowy Lublin podczas którego szeroko zaprezentowano kultura buddyjską. Spotkania wykłady i projekcje multimedialne oraz rytuał sypania mandali cieszyły się dużym zinterpretowaniem mieszkańców Lublina.