W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Monodram „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosław Gajewskiego

Monodram „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosław Gajewskiego
Data rozpoczęcia 2016-11-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł/10 zł
Kategoria Spektakl

Monodram „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosław Gajewskiego.

autor – Milan Zelinka
przekład – Dominik Sowa
opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie plastyczne i muzyczne oraz wykonanie – Jarosław Gajewski

Spektakl „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” dotyczy porządku władzy i gier politycznych. Słuchać w nim aluzje do Praskiej Wiosny. Opowiada o systemie politycznym wykluczającym opozycję. Istotną jednak wartością tekstu Zelinki są barwne postaci Króla, Zbójnika i Kata oraz relacje i gry między nimi. Królowie reprezentują obecną władzę, Zbójnik – opozycję, a Kat – aparat ucisku. W opowieści Zelinki wszyscy są jednak przede wszystkim ludźmi – ze swoimi słabościami, ambicjami i nieoczekiwanymi przebłyskami wielkości. Napięcia między nimi pełne są iskrzenia, ale wiodą czasem też do wzruszenia. Niezwykła jest pointa spektaklu, której jednak nie wypada nam zdradzać.

Premiera spektaklu miała miejsce w kwietniu 1989 roku podczas Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, gdzie monodram zdobył Grand Prix, Nagrodę Dziennikarzy, Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszcz oraz szczególnie ważną dla twórcy spektaklu, Nagrodę za wybór i wykreowanie tekstu literackiego. W tym samym roku spektakl zdobył Nagrodę Główną im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Spektakl w genialnym wykonaniu Jarosława Gajewskiego – wybitnego polskiego aktora teatralnego (Teatr Dramatyczny, Teatr Narodowy i Teatr Polski w Warszawie), telewizyjnego i flmowego oraz Profesora Akademii Teatralnej w Warszawie.

Cykl „T1A” to teatralna scena jednej aktorki lub aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy spektakle opierające się na jednoosobowym akcie wykonawczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramatycznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Monodramy prezentowane do tej pory to między innymi: „Księga Hioba” i „Nie porzucaj nadzieje” w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, „Sonata księżycowa” w wykonaniu Ireny Jun, „ERFT” i „Odzyskane” Ludomira Franczaka, „Porady dobrego Wojaka Szwejka” Wojtka Kowalskiego, „Ja, Maria” Mirelli Rogozy-Biel, „Kalina” Jagody Rall oraz „Zapis automatyczny” w wykonaniu Macieja Adamczyka i „Pięknie ładnie” w wykonaniu Katarzyny Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał.

Bilety: do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spektaklu na godzinę przed wydarzeniem

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej