W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Monodram: Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam

Monodram: Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam
Data rozpoczęcia 2018-05-26
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału I - 70 zł, II - 50 zł, III – 35 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

tekst: Remigiusz Grzela 
reżyseria i wykonanie: Ewa Błaszczyk 


czas trwania: 70 min. bez przerwy

Po spektaklu spotkanie z twórcami. 
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Monodram Ewy Błaszczyk, który przypomina osobę i twórczość legendarnej włoskiej dziennikarki, reporterki, pisarki Oriany Fallaci. Przeprowadzała bezkompromisowe wywiady z najpotężniejszymi politykami, była korespondentką wojenną, w ostatnich latach działalności wzbudzała kontrowersje ostrą krytyką islamu. Inspiracją dla monodramu Ewy Błaszczyk był przede wszystkim List do nienarodzonego dziecka, w którym Fallaci w osobistym tonie opowiedziała o swoich doświadczeniach nie tylko jako dziennikarki, ale też kobiety zmagającej się z problemem śmierci najbliższych osób. Ewa Błaszczyk w niezwykły sposób uchwyciła postać tytułowej bohaterki – nie tyle budując jej fizyczny portret, co oddając głos myślom i emocjom Oriany Fallaci.
Wojciech Majcherek

Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju. Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty Listu do nienarodzonego dziecka. Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także kobieta.

Premiera: 24 listopada 2017 z cyklu: Inicjatywy aktorskie Studio.