W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Monodram: Solo. Partia Solowa

Monodram: Solo. Partia Solowa
Data rozpoczęcia 2018-04-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Spektakl

Monodram w wykonaniu Petera Čižmára. 

„Partię solową” odgrywa mężczyzna, który „urodził się i to go zgubiło”. W nocy, w ciszy, układa tekst o przemijaniu. Mocując się ze słowami, próbuje opowiedzieć o bezsensie powtarzających się rytuałów codzienności i o tym, że, paradoksalnie, gdy ubywa życia, ubywa również śmierci. Wszak życie jest umieraniem…

„Beckett razy pięć” Mirosława Kruczkiewicz

Autor – Samuel Beckett
Reżyseria – Klaudyna Rozhin
Wykonanie – Peter Čižmár (Divadlo Kontra, Spišská Nová Ves, Słowacja)

Peter Čižmár – aktor, współzałożyciel i spiritus movens Divadla Kontra. Laureat prestiżowych nagród w Słowacji i za granicą, m.in. nagrody słowackich krytyków DOSKY 2007 (za rolę Howiego w Howie i Rookie Marka O’Rowe), Nagrody Specjalnej Stana Radica ‚Artysta Roku’ na festiwalu Kremnickie Gagy 2013 (za rolę w Nienawidzę Marka Koterskiego), Głównej Nagrody Aktorskiej na Festiwalu Alabamono 2017 i nagrody Rady Miejskiej Wrocławia na festiwalu WROSTJA 2015 za rolę Makbeta, 2 Złotych Czaszek na 17. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i Głównej Nagrody Aktorskiej na festiwalu Kopriva 2012 w Czechach za Hamleta, Głównej Nagrody Aktorskiej na festiwalu Kopriva 2010 za rolę Charliego w Kamieniach w kieszeniach Marie Jones, Nagrody Publiczności na festiwalu Kopriva 2014 za rolę Kippsa w Kobiecie w czerni Susan Hill, a także kilku naród słowackiego LitFondu. Z Makbetem objechał najważniejsze międzynarodowe festiwale szekspirowskie i monodramowe. Grał m.in. w Albanii, Armenii, Czechach, Macedonii, Polsce, Turcji, na Litwie, na Ukrainie, na Węgrzech. Cieszący się niesłabnącym powodzeniem monodram Wódka z Rumem Conora McPhersona zagrał już ponad 300 razy!

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem. 
Rezerwacje biletów pod numerem: 81 466 59 14

O TEATRZE DIVADLO KONTRA
Divadlo Kontra
założone zostało w styczniu 2007 przez Klaudynę Rozhin, reżyserkę i tłumaczkę od lat mieszkającą w Anglii oraz słowackiego aktora Petra Čižmára. Pierwszą produkcją Kontry była słowacka prapremiera hitu Marka O’Rowe „Howie a Rookie” (styczeń 2007). Spektakl spotkał się z doskonałym przyjęciem widzów i krytyki. Był prezentowany na licznych festiwalach w Słowacji i za granicą. Otrzymał nagrodę Prekvapenie Novej Dramy 2007, nagrodę słowackiego LitFondu, a także prestiżową nagrodę krytyków DOSKY 2007 – Objav Sezony. Gościnnie  prezentowany był w Pradze, Bristolu, Lublinie i Warszawie, a także na największym światowym festiwalu teatralnym Edinburgh Fringe 2007.

Drugą premierą Kontry (styczeń 2008) był monodram Conora McPhersona „Rum a Vodka” („Wódka z Rumem”). Spektakl prezentowany był na festiwalach Nowa Drama w Bratysławie, Dotyki a Spojenia w Martinie, Sam na Javisku w Trencinie, a także na warszawskim Hajdparku i lubelskim Festiwalu Teatrów Niewielkich. Mimo że od premiery upłynęło już ponad 8 lat, „Rum a Vodka” wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem: mamy za sobą ponad 400 przedstawień i fanclub, którego członkowie oglądali spektakl po kilkanaście razy!

W czerwcu 2008 odbyła się premiera komedii Marie Jones „Kamene vo Vreckach” („Kamienie w kieszeniach”). Spektakl grany był w niemal wszystkich miastach i miasteczkach Słowacji, a także w Polsce i w Czechach, gdzie obydwaj wykonawcy otrzymali Główne Nagrody za kreacje aktorskie na festiwalu Kopriva 2010 (CZ). Kolejną premierą była wielokrotnie nagradzana sztuka Endy Walsha „Bedbound” (luty 2009). W lipcu 2009 powstał „Smiech v Temnote” („Śmiech w ciemności”), spektakl na który składają się trzy jednoaktówki Samuela Becketta: „Fragment Dramatyczny I i II” oraz „Akt Bez Słów II”. Żadna z miniatur nie była nigdy wcześniej wystawiana na słowackich scenach. Przedstawienie prezentowane było m.in. w Teatrze Studio w Warszawie.

Pierwszą premierą na własnej scenie Divadla Kontra w piwnicy zabytkowej kamienicy w Spisskej Novej Vsi był „Sv.Mikulas” („Św.Mikołaj”) Conora McPhersona (luty 2010). Spektakl prezentowany był w Krakowie i Warszawie, a także w Trencine na festiwalu Sam na Javisku i w Zvoleniu w ramach Zvolenskich Hier Zamockich.

W sierpniu 2010 repertuar Kontry wzbogacił światowej sławy thriller Susan Hill i Stephena Mallatratta „Žena v čiernom” („Kobieta w Czerni”), od 26 lat grany na londyńskim West Endzie. Była to słowacka prapremiera tego tytułu. Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Kopriva 2014. Kolejną premierą (luty 2011) było „Solo” („Partia Solowa”) Samuela Becketta w wykonaniu Petra Čižmára. Była to słowacka prapremiera tego utworu, który przetłumaczony został na język słowacki po raz pierwszy, specjalnie na zamówienie Kontry.

W październiku 2011 powstał „HAMLET”. W przedstawieniu wszystkie role grane są przez dwóch aktorów. W kwietniu 2012 spektakl nagrodzony został główną Nagrodą Jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 (Czechy), gdzie obydwaj wykonawcy otrzymali Główne Nagrody Aktorskie. Prezentowany był także w Teatrze Druga Strefa w Warszawie, na 17. i 18. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice (2015), na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gyula na Węgrzech (2016) i Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Wertep (2016).

Następną realizacją Kontry (maj 2012) był monodram Marka Koterskiego „Nienawidzę” w wykonaniu Petra Čižmára, który  na festiwalu Kreminickie Gagy 2013 otrzymał za tę rolę Nagrodą Specjalną 'Artysta Roku'.

Kolejną szekspirowską premierą (maj 2013) był „MACBETH” Williama Shakespeare'a w adaptacji Klaudyny Rozhin, inspirowanej naukami Eckharta Tolle. Spektakl prezentowany był na 9. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie, Nocnych Teatraliach Strachy w Krośnie, Festiwalu Teatrów Błądzących w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, 18. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, na festiwalu WROSTJA 2015 we Wrocławiu (gdzie otrzymał Nagrodę Rady Miejskiej Wrocławia), na Międzynarodowym Festiwalu MonoFest w Turcji, Międzynarodowym Festiwalu Monodramów "Maria" w Kijowie (2016), Mędzynarodowym Festiwalu Monodramów „Atspindys 2016” na Litwie oraz Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Armenii.

Następną produkcją Kontry była słowacka prapremiera „Porucznika z Inishmore” Martina McDonagha (marzec 2015). W maju 2016 odbyła się światowa prapremiera „Chińskiego Maharadży” na podstawie książki Wojtka Kurtyki w adaptacji i reżyserii Klaudyny Rozhin. Spektakl prezentowany był na 12. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem, 21. Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju i 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie.

Podczas 10 lat istnienia, Divadlo Kontra zagrało ponad 1000 przedstawień nie tylko w Słowacji, ale także w Polsce, Czechach, Niemczech, Armenii, Turcji, na Litwie, na Ukrainie, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Cykl „T1A” to teatralna scena jednej aktorki lub aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy spektakle opierające się na jednoosobowym akcie wykonawczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramatycznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak .

Tytuły prezentowane do tej pory to: „Classicamente”, wyk. Agata Janczak, „Atlas dźwięków” oraz „ERFT”, wyk. Ludomir Franczak, „Hamlet”, wyk. Peter Cizmar i Andrzej Palko, „Homogemonia”, wyk. Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, „Ja, Maria”, wyk. Mirella Rogozy-Biel, „Kalina”, wyk. Jagoda Rall, „Księga Hioba”, wyk. Stanisława Celińska, „Moja muzyka to ja”, wyk. Ewa Konstancja Bułhak, „Nadludzka medycyna” wyk. Maja Komorowska, „Nie porzucaj nadzieje”, wyk. Stanisława Celińska, „Nigdy za mną nie płaczcie” wyk. Łarysa Kadyrowa, „November”, wyk. Justyna Jasłowska, „Od przodu i od tyłu”, wyk. Mateusz Nowak, „Odzyskane”, wyk. Ludomir Franczak, „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce”, wyk. Jarosław Gajewski, „Osiecka po męsku”, wyk. Marcin Januszkiewicz, „Pięknie ładnie”, wyk. Katarzyna Adamczyk / Teatr Porywacze Ciał, „Porady dobrego Wojaka Szwejka”, wyk. Wojtek Kowalski, „Sonata księżycowa”, wyk. Irena Jun, „teatralność”, wyk. Mateusz Nowak, „Zapis automatyczny”, wyk. Maciej Adamczyk / Teatr Porywacze Ciał, „Żertwa”, wyk. Mateusz Nowak.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej