W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Msza za miasto Arras" Teatr Narodowy

„Msza za miasto Arras" Teatr Narodowy
Data rozpoczęcia 2016-02-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 100 zł, II - 85 zł, III - 40 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spotkanie

Powrót Janusza Gajosa do pochodzącej z 1971 roku książki Andrzeja Szczypiorskiego. Pierwsza wersja spektaklu miała swoją premierę w 1994 roku. Reżyserem był Krzysztof Zaleski. Teraz Gajos odrzuca prawie wszystko z tamtej wersji, łącznie z kostiumem postaci. Potrzebuje tylko krzesła i słów. 


Gajos jako Jan zdaje mieszkańcom Gandawy relację z obłędu, jakiego był świadkiem. Przenosimy się pod koniec piętnastego wieku, do miasta w Burgundii. Nie ma dziś już takiego królestwa, ale model klęsk, terroru i prześladowań jakiego doświadczyło Arras jest nadal aktualny. Gajos uczciwie, może trochę z ironią i nadmiernym dystansem relacjonuje wypadki znane z powieści Szczypiorskiego, klątwę, zarazę, rolę biskupa Alberta, kolejne procesy. Jesteśmy u narodziny totalitaryzmu, obserwujemy eskalację fanatyzmu i triumf ciemnoty. Emocje rodzą się w nas, aktor pozostaje chłodny. Może dlatego, że wie, iż raz wyzwolonego obłędu już nie można zatrzymać, maszyna zła poszła w ruch. W finale dostajemy informacje o braku kary dla mieszkańców Arras, uczestników i prowodyrów rewolucji. Bohater Gajosa opowiada o cenie wybaczenia i zapomnienia.
Popis wielkiego aktora, lekcja skupionej narracji! Janusz Gajos - Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym


adaptacja sceniczna: Igor Sawin 
współpraca: Piotr Cieplak, Paweł Czepułkowski 
aranżacja przestrzeni, kostium: Dorota Roqueplo
występuje: Janusz Gajos


czas trwania: 1 godz. 15 min.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej