W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Music. City. Change – dyskusja o roli muzyki jako narzędziu zmiany

Music. City. Change – dyskusja o roli muzyki jako narzędziu zmiany
Data rozpoczęcia 2024-06-29
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

„Muzyka. Miasto. Zmiana.” to tytuł dyskusji, podczas której chcemy przyjrzeć się muzyce jako skutecznemu nośnikowi informacji, katalizatorowi zmiany społecznej i ważnej części ekosystemu kultury w miastach. Popatrzymy na jej artystyczną siłę, ale też na pozaartystyczną misję. Na konkretnych przykładach z różnych części świata zastanowimy się nad tym, w jaki sposób miasta mogą myśleć o rozwoju przemysłu muzycznego w kontekście tworzenia lokalnych polityk kulturalnych. W rozmowie chcemy zderzyć ten temat z wyzwaniami współczesności, Agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz konkursem na Europejską Stolicę Kultury, podkreślając fakt, że muzyka to nie tylko element ceremonii otwarcia i zamknięcia roku obchodów.

W rozmowie udział wezmą: Patricia Carrera (Meksyk), dr. Keith Nurse (Trynidad i Tobago), Bianka Machová (Czechy – České Budějovice 2028 – Europejska Stolica Kultury 2028), Robert Piaskowski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury). Dyskusję poprowadzi Tamara Kamińska – dyrektorka Music Export Poland. 

Paty Carrera jest głęboko zaangażowana w doradztwo muzyczne i nadzór muzyczny, a także licencjonowanie wysokiej klasy produkcji audiowizualnych, prezentowanych na renomowanych platformach takich jak Netflix, Amazon, Disney i HBO. Poświęciła swoje życie zawodowe pasjonującemu światu praw autorskich i praw pokrewnych, zawsze mając na celu ochronę interesów artystów, autorów i firm produkcyjnych.

Ściśle współpracuje z producentem muzycznym Philem Vinallem i zarządza sprawami artystów takich jak m.in. Beto Cuevas, Ely Guerra, Enjambre, Pato Machete. Jej podejście wykracza daleko poza zwykłe zarządzanie prawami autorskimi – zawsze szuka zrozumienia i prawdziwej współpracy.

Jej doświadczenie przekłada się również na jej udział w warsztatach, panelach i programach edukacyjnych, które prowadziła w kilku krajach. Od Izby Handlowej w Bogocie po Primavera Pro, Paty dzieli się swoją wiedzą, jednocześnie uważnie śledząc innowacje i trendy w branży. Konsekwentnie łączy swoje ogromne doświadczenie z praktycznym i współczesnym podejściem, sprawiając, że jej praca jest zawsze zgodna z aktualnymi potrzebami świata rozrywki.

Dr Keith Nurse jest prezesem College of Science Technology and Applied Arts w Trynidadzie i Tobago. Pracował jako starszy ekonomista i doradca ds. polityki strukturalnej i innowacji w Centrum Rozwoju OECD w Paryżu. Jest byłym przewodniczącym Światowej Organizacji Handlu na Uniwersytecie Indii Zachodnich, gdzie pełnił wiele funkcji. Wykładał również stosunki międzynarodowe i rozwój gospodarczy na Uniwersytecie w Ottawie w Kanadzie. Jest członkiem-ekspertem Komitetu ONZ ds. Polityki Rozwoju. Obecnie pełni funkcję członka-eksperta w Ramach Statystyki Kultury Instytutu Statystyki UNESCO.

Publikował szeroko na temat polityki handlowej, gospodarki cyfrowej i sektora kreatywnego oraz pracował jako konsultant i doradca dla kilku międzynarodowych i regionalnych agencji i rządów w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz w Afryce. Jest przewodniczącym CaribbeanTales World-wide Distribution Inc. i współzałożycielem CaribbeanTales Incubator. Jest producentem wykonawczym filmu dokumentalnego „Forward Home: The Power of the Caribbean Diaspora”.

Bianka Machová była dyrektorką największego tygodniowego festiwalu non-profit w Czechach –Budějovický Majáles, który od 20 lat zmienia miasto poprzez muzykę i sztukę. Obecnie jest częścią zespołu Czeskich Budziejowic 2028 – Europejskiej Stolicy Kultury 2028, gdzie pracuje nad projektem „Młodzi Twórcy”, którego celem jest stworzenie sieci młodzieżowych projektów i organizacji kulturalnych.

Robert Piaskowski – polonista i socjolog, menedżer, animator kultury oraz wykładowca akademicki. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universite d’Aix Marseille oraz w Collegium Civitas. Dyrektor programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego w latach 2007–2019, później Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury oraz Dyrektor ds. Rozwoju i Kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Odpowiadał za powstanie i rozwój wielu krakowskich festiwali, m.in. Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festiwal Conrada i Festiwal Miłosza. Jest dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Od marca 2024 kieruje Narodowym Centrum Kultury.

Tamara Kamińska – jest związana z sektorem kultury od ponad 13 lat. Jako dyrektorka programowa jednej z ważniejszych instytucji kultury w Polsce była odpowiedzialna za przygotowanie i produkcję ważnych wydarzeń muzycznych (m.in. WOMEX’17). Tamara jest również autorką zwycięskiej aplikacji Katowic o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. W latach 2015–2018 odpowiadała także za realizację całego programu „Katowice Miasto Muzyki”. Od 2018 roku jest członkinią komitetu sterującego UCCN. Obecnie Tamara jest dyrektorką Fundacji Music Export Poland, doradczynią Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz sekretarz generalną europejskiej sieci biur eksportu European Music Exporters Exchange. Jako niezależna konsultantka w dziedzinie rozwoju przemysłów kreatywnych współpracowała i współpracuje z wieloma miastami na całym świecie takimi jak Ramallah (Palestyna), Ambon (Indonezja), Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) czy Daegu (Korea Południowa) w zakresie tworzenia strategii rozwoju poprzez kulturę. W 2021 roku rozpoczęła proces badawczy i obecnie przygotowuje pracę doktorską w Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną w Warszawie.

Wydarzenie streamingowane na Facebooku Warsztatów Kultury, Innych Brzmień oraz Wschodu Kultury.

ENG

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia