W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Musical "Polita"
Data rozpoczęcia 2016-09-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa
Kontakt Bilety w cenach od 70 zł do 120 zł dostępne są na www.eventim.pl, w stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Saturn, Media Markt oraz w kasie biletowej CSK (piętro 2). Okulary potrzebne do oglądania obrazów w 3D dostarcza Organizator.
Udział Płatny
Koszt udziału 70 zł do 120 zł
Kategoria Wernisaż

Sztuka „Polita" łączy tradycyjne rekwizyty i grę aktorską ze stereoskopową techniką 3D. W 2011 roku Janusz Józefowicz zrealizował pierwszy na świecie musical w technologii 3D, będący widowiskiem muzycznym na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri.

Dzięki wirtualnym dekoracjom widzowie będą mogli w pełnym wymiarze obejrzeć studia filmowe Paramount, Berlin lat 30. czy budynek nowojorskiej Giełdy na Wall Street w momencie wielkiego krachu z 1929 roku. Dzięki wirtualnym aktorom, którzy partnerują artystom grającym na żywo, odtwórczyni głównej roli Natasza Urbańska porozmawia na scenie z Haroldem Lloydem i Charliem Chaplinem lub zatańczy z Rudolfem Valentino. Połączenie wirtualnej dekoracji z rzeczywistymi rekwizytami oraz możliwość wykorzystania nieograniczonej liczby aktorów i statystów, daje możliwość tworzenia scen o jakich twórcy teatralni i rewiowi mogli dotychczas tylko marzyć.

Po rozmowach z Januszem Józefowiczem, który był zachwycony sceną Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz technologią, jaką dysponujemy było jasne, że pierwszym musicalem, który zostanie zaprezentowany, będzie „Polita”. CSK odsłania przed widzami kolejne  możliwości, tym razem przyszedł czas na spektakl muzyczny w technologii 3D. Dwie dziedziny sztuki, teatr i film, spotykają się przy realizacji tego widowiska. Mimo bardzo skomplikowanej produkcji jesteśmy w stanie podołać wymaganiom technicznym. Dodatkowo historia Poli Negri, najsłynniejszej polskiej aktorki, która na stałe zapisała się w historii światowego kina, jest dla nas ogromną inspiracją. Chcemy edukować, pokazywać dorobek kultury polskiej w różnych odsłonach – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 

Materiały do projekcji 3D przygotowane zostały przez studio Platige Image, które zrealizowało m.in. nominowany do Oskara film "Katedra". Dzięki zastosowaniu tej technologii spektakl przenosi żywego aktora w wirtualną rzeczywistość, wykonawcom na scenie dodaje trójwymiarowej przestrzeni. Widz musi jedynie założyć specjalne okulary, jak w kinie. 

Janusz Józefowicz jako reżyser zadebiutował spektaklem "Metro" według libretta Agaty i Maryny Miklaszewskich, z muzyką Janusza Stokłosy. Premiera musicalu odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w styczniu 1991 r. Przedstawienie to było pierwszą  w historii polskiego, powojennego teatru prywatną produkcją. W 1992 r. "Metro" miało swoją premierę w Nowym Jorku na Broadwayu. Od tamtej pory Janusz Józefowicz wyreżyserował i stworzył choreografię do wielu spektakli, najważniejsze to: „Piotruś Pan" (Teatr Muzyczny Roma), „Romeo Julia" (Studio Buffo), „Halka", „Krakowiacy i górale” (Opera Narodowa), „Zemsta nietoperza”, opera Rogera Waters’a „Ca Ira" (na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w Kijowie), „Czarownice z Eastwick" (Moskwa). W 2011 r. Józefowicz zrealizował pierwszy na świecie musical w technologii 3D – „Polita". Muzykę skomponował Janusz Stokłosa. 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej