W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nadzwyczajny Recital Chopinowski z cyklu Wybitni wykonawcy muzyki Chopina - Poeta fortepianu… Kevin Kenner

Nadzwyczajny Recital Chopinowski z cyklu Wybitni wykonawcy muzyki Chopina - Poeta fortepianu… Kevin Kenner
Data rozpoczęcia 2007-12-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

Program: L. van Beethoven – Sonata cis-moll op. 27, nr 2; R. Schumann – Utwory fantastyczne op. 12; F. Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60; – Fantazja f-moll op. 49; F. Liszt – Venezia e Napoli (Lata pielgrzymstwa – Italia): Gondoliera, Canzone, Tarantella

Cena biletów: 40 i 35 zł

Zrealizowano w ramach programu operacyjnego „Fryderyk Chopin” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Honorowy patronat: Adam Wasilewski – Prezydent Miasta Lublin

Amerykański nastolatek Kevin Kenner miał w 1980 roku 17 lat, gdy odbierał na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie mnóstwo nagród – w tym dla najbardziej obiecującego pianisty. Nadzieje związane z młodym artystą nie były płonne, bowiem 10 lat później Kenner w błyskotliwym stylu wygrał kolejny konkurs w Warszawie i rozpoczął triumfalny marsz po scenach muzycznych całego świata, wszędzie przyjmowany z entuzjazmem i podziwem z racji nieprzeciętnych umiejętności i talentu. Kenner, jak przystało na wszechstronnego pianistę, w swoim repertuarze posiada także utwory innych wielkich kompozytorów – kilka z nich zagra podczas koncertu w Lublinie gwarantując melomanom wieczór bogaty w niezapomniane przeżycia artystyczne.

Przygoda Kevina Kennera z muzyką rozpoczęła się bardzo wcześnie - ponoć już jako siedmiolatek zdecydował, że zostanie pianistą. Choć jest Amerykaninem – urodził się 19 maja 1963 r. w Coronado w Kalifornii – miał dwóch polskich nauczycieli. Pierwszym z nich był Krzysztof Brzuza, nowosądeczanin, który przeniósł się do Kalifornii i tam pracował jako pedagog. Drugim - prof. Ludwik Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie, u którego Kenner kontynuował naukę z polecenia Krzysztofa Brzuzy.

Kevin Kenner występuje solo i jako kameralista. Koncertował z tak znakomitymi orkiestrami jak BBC Symphony Orchestra, Filharmonia Berlińska, warszawska Filharmonia Narodowa, japońska NHK Symphony. Występował z wybitnymi dyrygentami - Stanisław Skrowaczewski, artysta nagrywający z takimi sławami jak Artur Rubinstein, zapamiętał interpretację Chopina przez Kennera jako wyjątkowo wrażliwą i piękną.

Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Od sześciu lat jest profesorem klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Zasiada w jury prestiżowych imprez, m.in. Międzynarodowego Konkursu Haliny Czerny-Stefańskiej w Japonii i Krajowego Konkursu Chopinowskiego Fundacji Chopinowskiej w Miami.

Kevin Kenner zarejestrował wiele wysoko ocenionych nagrań. Sukces odniosła m.in. płyta ze scherzami i preludiami Chopina oraz album z utworami Ravela. Interesuje się wykonawstwem historycznym, grał recitale na romantycznych instrumentach z epoki (Graf z 1820 roku, Broadwood z 1816, Pleyel z 1847); z żoną, angielską pianistką i klawesynistką Sonią Dembinską, często wykonują utwory na cztery ręce.

_____________________________________________

Krytycy o Kennerze:

Ten ujmująco skromny, skupiony i uduchowiony 27-latek gra dla samej muzyki (tu – dla muzyki Chopina), a nie dla sukcesów, choć ma ich już niemało za sobą. Jest regularnie koncertującym pianistą i kariera jego z pewnością rozwinie się pomyślnie.
Dorota Szwarcman, Gazeta Wyborcza, 23.10.1990

Publiczność ma swojego ulubieńca. Jest nim Kevin Kenner. (…) W interpretacji Kennera jest subtelność i dynamika, biegłość techniczna i duży ładunek emocjonalny. Należy do tych, którzy rozumiejąc myśl chopinowskiej muzyki potrafią nadać jej własne, indywidualne piętno.
Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, 13-14.10.1990

Jeden z najlepszych pianistów amerykańskich ostatnich lat.
Chicago Tribune

Spełnia oczekiwania znane jedynie z interpretacji największych chopinistów, takich jak Rubinstein.
Schwaebische Zeitung

Pianista z gracją, subtelnie różnorodny i z wrodzoną zdolnością budowania dramatyzmu i proporcji. (…) Ukształtowany pianista będący u szczytu
The Financial Times

Ogromny talent (…) artysta, którego intelekt, wyobraźnia i artyzm przemawiają mocno i wymownie.
The Washington Post