W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Najlepsze projekty typograficzne świata na wystawie w Domu Słów (TDC 2015)

Najlepsze projekty typograficzne świata na wystawie w Domu Słów (TDC 2015)
Data rozpoczęcia 2016-11-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1 / Królewska 17 (wejście od podwórka)
Organizator The Type Directors Club, Studio Sztuki PJATK, Izba Drukarstwa Domu Słów
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

W Domu Słów zagości seria prac nagrodzonych w 61. ogólnoświatowym konkursie na najlepszy projekt typograficzny roku (TDC61) oraz 18. dorocznym konkursie na najlepszy krój pisma – TDC 2015 organizowanych przez Type Director Club z Nowego Jorku.

Zwycięskie projekty prezentowane są na ośmiu podróżujących wystawach, które rozpoczął w roku 2015 letni pokaz w Nowym Jorku. Wystawa oglądana jest w USA, w Kanadzie w wybranych miastach na świecie jak Seul, Ho Chi Minh City, Hanoi, Hong Kong, Taipei, Londyn, Warszawa i kilka innych w Hiszpanii, Polsce, Francji, Niemczech, Japonii i Rosji. Projekty pokazywane były także w trakcie konferencji ATypI 2015 w São Paulo, w Brazylii i na TypeCon w Denver, w Colorado, USA.

The Type Directors Club jest profesjonalną organizacją non-profit, której misją jest typograficzna edukacja międzynarodowej społeczności projektantów komunikacji wizualnej, tworzonej w oparciu o tekst.
Nowojorski klub został założony w roku 1946 przez wiodących reprezentantów zawodu, dyrektorów artystycznych wydawnictw. Wśród jego najstarszych członków znajdziemy takie nazwiska jak: Aaron Burns, Will Burtin, Freeman Craw, Louis Dorfsman, Gene Federico, Edward M. Gottschall, Herb Lubalin, Edward Rondthaler, Bradbury Thompson i Hermann Zapf. Jest to grono czołowych, światowych projektantów graficznych.
Dzisiejszy TDC stoi na straży zachowania najwyższej jakości typografii. Propaguje najlepsze projekty krojów pism i nagradza wybitne projekty graficzne, oparte na typografii.

Na wystawie odbywającej tournee po całym świecie możemy zobaczyć zarówno zwycięskie kroje pism, jak i przykłady projektów graficznych tworzonych na potrzeby Internetu, projekty książek, magazynów, identyfikacje marek i informacji branżowej, logotypy, reklamy, plakaty, opakowania oraz typografię video. Dodatkowo pokaz zawiera zwycięską prezentację – the Best in Show winner.

Abbott Miller projektujący ubiegłoroczne materiały konkursowe stwierdził, iż:

Uwolniwszy się od formy narzucanej przez trwałe, fizyczne media, typografia osiągnęła nowy poziom abstrakcji. Ponadto zauważył, że: „Zaskoczeni niespodziewaną nieważkością i brakiem pewników w projektowaniu i typografii, wracamy do podstaw formy, przestrzeni, linii i ruchu.

W roku 2015 wyboru i oceny projektów graficznych TDC61 dokonało międzynarodowe jury w składzie: przewodniczący – Doug Clouse (The Graphics Office), członkowie – Chelsea Cardinal, (GQ, New York); John Gall (Abrams Books, New York); Geray Gencer (Istanbul); Pum Lefubure (Design Army, Washington, DC); Mike Rigby (R/GA, New York); Alisa Wolfson (Leo Burnett, Chicago) i Garson Yu (yU+co, Los Angeles.) Kroje pism TDC 2015 oceniane były przez międzynarodowe gremium pod kierunkiem Roberto de Vicq de Cumptich (de Vicq Design) w składzie: Claudia deAlmeida (Wired, San Francisco); Paul Barnes (Commercial Type, London); Dino Dos Santos (DST, Portugal), and Tal Leming (Type Supply, Maryland).

Zwycięskie prace publikowane są także w roczniku Type Directors Club Annual, Typography 36, zaprojektowanym przez wpomnianego już Abbotta Millera ze studio Pentagram. Wydawnictwo dostępne jest w księgarniach.

Więcej informacji o Type Director Club: https://www.tdc.org/