W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Data rozpoczęcia 2018-06-16
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

14 czerwca jest ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Do jego obchodów tradycyjnie przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku z projektami realizowanymi 14 i 16 czerwca.

14 czerwca o godzinie 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM rozpocznie się spotkanie pod hasłem „Kobiety Zamojszczyzny”. Jego centralnym punktem będzie rozmowa z Janiną Mielniczuk, która jako dziecko trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po zakończeniu tej części programu, ok. 12.30, uczestnicy wspólnie złożą kwiaty pod Pomnikiem-Bramą.

16 czerwca o godzinie 11.00 odbędzie się natomiast projekcja filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Powstanie zamojskie 1942–1944” oraz bezpłatne zwiedzanie terenu Muzeum z przewodnikiem. Wstęp na spotkania jest wolny. Na sobotnią (16 czerwca) projekcję filmu i zwiedzanie obowiązują zapisy pod numerem telefonu 81 710 28 33.

Wydarzenia wpisują się w 75. rocznicę wysiedleń rodzin polskich z Zamojszczyzny do KL Lublin realizowanych przez Niemców od 24 czerwca do sierpnia 1943 r. W ich wyniku około 9 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci z powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego skierowano na Majdanek.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej