W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Koncert Listopadowy 2012

Narodowy Koncert Listopadowy 2012
Data rozpoczęcia 2012-11-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza na Narodowy Koncert Listopadowy 2012

Koncert organizowany jest w ramach oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Wstęp wolny

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Krzesimir Dębski – dyrygent
Anna Jurksztowicz – śpiew
Robert Kabara - skrzypce
Teresa Księska-Falger – słowo o muzyce


Program:
1. Zygmunt Noskowski – „Step”
2. Karol Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35
3. Krzesimir Dębski – II Koncert na skrzypcowy - Adagio
4. Krzesimir Dębski /Wisława Szymborska – „Allegro ma non troppo”
5. Krzesimir Dębski/Wisława Szymborska – „Urodziny”
6. Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „1920 Bitwa Warszawska”
7. Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „Ogniem i Mieczem”
8. Krzesimir Dębski – Pieśń Heleny z filmu „Ogniem i Mieczem"


To szczególny czas i okoliczności, by posłuchać muzyki polskiej najwyższej próby. 9 listopada o godz. 19.00 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego ( ul. Jaczewskiego 4) wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, skrzypek Robert Kabara – laureat III nagrody oraz 9 nagród pozaregulaminowych IX edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz znana wokalistka Anna Jurksztowicz.

Na program wieczoru złożą się : Poemat symfoniczny „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego, „I Koncert skrzypcowy” Karola Szymanowskiego, Adagio z „II Koncertu skrzypcowego”, dwie pieśni do słów Wisławy Szymborskiej, muzyka do filmów „1920 Bitwa Warszawska” oraz „Ogniem i Mieczem” Krzesimira Dębskiego.

Dzieła Zygmunta Noskowskiego, Karola Szymanowskiego i .... serdecznie związanego z Lublinem , Krzesimira Dębskiego funkcjonują w przestrzeni publicznej w kategorii dzieł narodowych, rozpoznawalnych, wpisanych w oczekiwania społeczne jako dobro wspólne. Słuchacze mówią o pięknie , które porusza serca i wyobraźnię; podziwiają talent i odwagę. Znawcy materii podkreślają indywidualność twórczą , przymioty formalne i wyrazowe.

Długi proces ewolucji stylistyki twórczości muzycznej kompozytorów polskich odzwierciedla w istocie wszystkie ważne tendencje panujące w muzyce światowej na przestrzeni stuleci. Szukając własnego oryginalnego języka dźwiękowego każdy, na swój sposób, musiał zmierzyć się z panującą modą i obyczajem, ale też ich talent i twórcza determinacja przyniosły nadzwyczajne rezultaty. Zygmunt Noskowski zasłużył na miano najwybitniejszego polskiego symfonika doby pomoniuszkowskiej , także wspaniałego profesora kontrapunktu i kompozycji w Konserwatorium Warszawskim, wychowawcy czołowych muzyków polskich przełomu XIX i XX wieku, w tym wszystkich przedstawicieli „Młodej Polski” (Szymanowski, Różycki , Szeluto, Fitelberg)

Dla współczesnej muzyki polskiej twórczość Karola Szymanowskiego stanowi nieustające źródło inspiracji. W utworach wczesnego okresu, nawiązując do harmonicznych i wyrazowych osiągnięć Wagnera, R. Straussa, Skriabina, artysta przywołał europejską „tradycję romantyczną” ; w dziełach z lat 1914-1918 dał obraz polskiego impresjonizmu. Kompozycje powojenne stały się z kolei wzorem nowoczesnego wykorzystania ludowego tworzywa muzycznego ( podobnie jak na Węgrzech twórczość Bartoka i Kodaly’a, w Hiszpanii – Falli i Granadosa). W latach dwudziestych Szymanowski rozwijał działalność publicystyczną. Pozostawił niezwykle interesujące artykuły o Chopinie, na temat kierunków rozwoju współczesnej sztuki dźwięku i muzyki polskiej, a także – wciąż aktualną – rozprawkę socjologiczną „Wychowawcza rola kultury muzycznej w społeczeństwie”. 3 października minęła 130. rocznica urodzin ojca współczesnej muzyki polskiej .W programach koncertowych czołowych instytucji artystycznych świata, po raz kolejnych pojawiły się genialne Koncerty skrzypcowe, balet „Harnasie”, opera „Król Roger”, cykle utworów fortepianowych, skrzypcowych , pieśni....

Krzesimir Dębski, kompozytor, a także : dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny , to jeden z najwyżej cenionych polskich artystów naszych czasów. Po studiach kompozycji i dyrygentury w Poznańskiej Akademii Muzycznej , jako lider zespołu String Connection oraz solista koncertował w całej niemal Europie , a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertów , również radiowych i telewizyjnych).Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia, 1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych , w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i Europie. W roku 1985 znalazł się na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

W latach osiemdziesiątych, będąc u szczytu kariery, artysta ograniczył działalność koncertową , poświęcając się głównie klasycznie rozumianej twórczości kompozytorskiej , będącej „ polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej”. Skomponował ponad 60 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in. : 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych . Swoje utwory prezentował na festiwalach w Lucernie, w Los Angeles, w Brukseli , Pasadenie, a także w Meksyku i w Indiach.

Wśród wykonawców byli tak znakomici artyści jak : Vadim Riepin , Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Gilad Atzmon, „12 Cellisten” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i – wykonawca najnowszego III Koncertu Skrzypcowego – Konstanty Andrzej Kulka.

Krzesimir Dębski tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier) , eksperymentalną i , wielokrotnie nagradzaną na konkursach w Polsce i za granicą , filmową. Skomponował muzykę do 50 filmów fabularnych , m. in. : Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem , Stara Baśń.

W 2005 otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917.

Artysta dyrygował niemal wszystkimi zespołami symfonicznymi na czele z Sinfonią Varsovią, orkiestrą Filharmonii Narodowej i NOSPR , a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony...

Teresa Księska – Falger