W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nasi sąsiedzi. Litwa - otwarcie wystawy

Nasi sąsiedzi. Litwa - otwarcie wystawy
Data rozpoczęcia 2009-05-07
Godzina rozpoczęcia 11:00
Kategoria Wernisaż

Wystawa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego

Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin i jest organizowana w ramach Obchodów 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

„Przez długie wieki narody Europy, geograficznie bardzo sobie bliskie, zdobywały całkowicie odmienne doświadczenia historyczne, inaczej kształtowały własne tradycje, różne wartości stawiały na piedestale, inną stworzyły kulturę. Dziś połączyło je pragnienie, by zacieśnić więzi między sobą, znieść granice politycznych podziałów i wspólnie tworzyć przyszłość naszego kontynentu.
Czy jednak próba politycznego i gospodarczego zjednoczenia Europy ma szansę na sukces, skoro w sferze duchowej ciągle jeszcze Europejczyków tak wiele dzieli? Odmienne tradycje, dorobek intelektualny i duchowy mogą stać się przeszkodą w zacieśnianiu więzi pomiędzy narodami jednoczącej się Europy, ale stanowią też szansę na wzajemne uzupełnianie się i wzbogacanie sąsiadujących ze sobą kultur, uczenie się od siebie nawzajem, przejmowanie wartych naśladowania wzorów” .

Zbliżeniu pomiędzy narodami powinno towarzyszyć poznanie sąsiadów. Wystawą „Nasi sąsiedzi. Ukraina” Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w roku 2005 zainaugurowała cykl wystaw, poświęcony krajom sąsiadującym z Polską. Celem corocznych ekspozycji jest przedstawienie historii oraz teraźniejszości, dziedzictwa kulturowego społeczności danego państwa. Organizatorzy prezentują związki poszczególnych państw i narodów z Polską, związki wielowiekowe i wieloaspektowe, czasem bolesne i trudne.
W roku 2006 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego przygotowała ekspozycję prezentującą dzieje i współczesność Rosji, w roku 2008 - Białorusi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej