Kim jest kolaborant? Przed tym dylematem stanęli Czesi, którzy znaleźli się pod niemieckim protektoratem. Najnowsza książka Piotra Majewskiego to opis historii kolaboracji, ale również, jest to barwny opis życia pod okupacją, wciągająca rozprawa o niemieckiej polityce i przejmująca relacja o zagładzie czeskich Żydów. To właśnie te tematy zostaną poruszone podczas spotkania z cyklu „W Bramie o książce”.
„Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939–1945” to książka pokazująca jak cienka jest granica między byciem kolaborantem a patriotą. Piotr Majewski wnikliwie analizuje zachowania Czechów podczas niemieckiego protektoratu.
Spotkanie współorganizowane jest przez Pracownię Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej im. Jerzego Kłoczowskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz portal HistoriaBEZKITU.pl. Z autorem rozmawiać będzie prof. Rafał Wnuk (KUL). Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube Bramy Grodzkiej.
Piotr M. Majewski – historyk dziejów najnowszych zajmujący się między innymi dziejami Czech i Czechosłowacji. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009–2017 zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Współautor koncepcji programowej tegoż muzeum. Autor m.in.: „Edvard Beneš i kwestia niemiecka w Czechach” (2001); „»Niemcy Sudeccy« 1848–1948. Historia pewnego nacjonalizmu (2007); „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (2019).