W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Niedziela z lnem
Data rozpoczęcia 2016-08-28
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96, 20-824 Lublin
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł normalny / 6 zł ulgowy
Kategoria Akcja

W ostatnią niedzielę sierpnia, lubelski skansen zaprasza na pierwsze w tym sezonie spotkanie z lnem, z warsztatami, teatrem amatorskim i lnianą wystawą.

„Niedziela z lnem”, to wydarzenie z muzealnym poletkiem dojrzałego lnu. Adresowane głównie do rodzin. Zabytki lniarskie i wiedza muzealników o lnie zostały przetworzone w formę różnorodnych spotkań z publicznością. Na ten dzień zaplanowano m.in. warsztaty muzealne „Tak to ze lnem było” – wspólnotowy zbiór i obróbka lnu następnie nauka międlenia (łamania łodyg), cierlenia (oddzielania paździerzy od włókna) i selekcji włókna lnianego oraz nauka kręcenia powrozów, snucia nici, bielenie i mierzenie płótna dawnymi miarami.. Ponadto po pracy i edukacji trochę zabawy w pejzażu kulturowym muzealnego miasteczka: „lniany plac zabaw” z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz z grami i próbami zręcznościowymi, np. „z ziarenkiem lnu” i „na lnianym obrusie”. Dodatkowo na gości Muzeum będzie czekał ludowy teatr amatorski z motywami lnianymi w scenariuszach „sztuczek”. Warsztatom i zabawie towarzyszyć będzie wystawa tkanin, odzieży i innych przykładów różnorodnego wykorzystania włókna i nasion lnu na ziemiach polskich w XIX i XX w.

 

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej