W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Niedziela z lnem
Data rozpoczęcia 2019-08-25
Godzina rozpoczęcia 12:00
Data zakończenia 2019-08-25
Godzina zakończenia 16:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Pokaz

Żniwa lniane, nauka cierlenia i międlenia, pokazy snucia nici, a dla najmłodszych lniany plac zabaw – w lubelskim skansenie zbliża się święto lnu.

W niedzielę 25 sierpnia Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Niedzielę z lnem. Muzealnicy przygotowali spotkania z publicznością, podczas których przedstawią zabytki lniarskie i wiedzę na ich temat. Na poletku dojrzałego lnu odbędą się żniwa lniane - wspólny, ręczny zbiór lnu. Kolejno, przy stodołach, będzie można nauczyć się podstawowych czynności związanych z obróbką lnu: międlenia i cierlenia polegającego na łamaniu łodyg i oddzielaniu paździerzy od włókna. Do czego wykorzystywano włókna lniane dowiemy się na pokazach kręcenia powrozów, snucia nici na kołowrotku oraz i mierzenia płótna dawnymi miarami. Ponadto w tym dniu muzealnicy wystawią w duchu ludowego teatru amatorskiego dwie sztuki z motywami lnianymi: „Kołowrót”- w sklepie żelaznym, ratuszu z Głuska i w kuchni żydowskiej oraz przypowieść „Krupnik przesolony” – w domu z Urzędowa. Z myślą o dzieciach przygotowano specjalny lniany plac zabaw z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz  grami i próbami zręcznościowymi na lnianym obrusie.