W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Niedziela z opowieścią! | Opowieści z tykwy wzięte – bajki afrykańskie

Niedziela z opowieścią! | Opowieści z tykwy wzięte – bajki afrykańskie
Data rozpoczęcia 2016-01-24
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 (wejście od podwórka)
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", Dom Słów i Grupa Studnia O
Kontakt Bilety do kupienia w Domu Słów (pon - pt., 9:00 - 17:00 oraz w dniu spektakli)
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł (dziecko i opiekun, kolejne dziecko/ dzieci opiekuna 5 zł)
Kategoria Panel dyskusyjny

Dom Słów zaprasza dzieci i dorosłych do spędzenia dnia z opowieścią! W niedzielę, 24 stycznia, członkowie Grupy Studnia O. zaprezentują mieszkańcom Lublina dwa opowiadane spektakle.
Opowiadanie jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu, dlatego jest bardzo dobrym sposobem na poznawanie innych kultur. To także niezwykle przyjazna i kameralna formuła teatralna. Duża frekwencja podczas festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata” pokazała, że lublinianie bardzo cenią sobie sztukę opowieści, dlatego także w ciągu roku chcemy w Domu Słów prezentować opowiadane spektakle.
Wydarzenie polecane przez Akademię Opowiadaczy działającą przy Domu Słów.

13:00 - Opowieści z tykwy wzięte – bajki afrykańskie
Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach, historie zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. O sprytnym pająku Anansi, który przyniósł ludziom opowieści; hienie, zającu i drzewie, które mówi; o dzieciach z wosku, o końcu świata pod drzewem mango… Integralną częścią opowieści jest muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, ngoni, djembe i kalimba.
Opowiada: Jarek Kaczmarek; Muzyka (śpiew, tradycyjne instrumenty afrykańskie: balafon, ngoni, djembe, kalimba): Gwidon Cybulski
Bilet: 10 zł (dziecko i opiekun, kolejne dziecko/ dzieci opiekuna po 5 zł)

18:00 - Opowieści bluesowe – gdzie są moje korzenie?
„Opowieści bluesowe – gdzie są moje korzenie“ to koncert-opowieść, w wykonaniu Blues Storytellers (Jarka Kaczmarka i Gwidona Cybulskiego), w którym piosenki i opowiadanie tworzą oryginalną słowno-muzyczną narrację. Blues Storytellers traktują bluesa jako uniwersalną formułę, która choć wywodzi się z kręgu kultury afroamerykańskiej, otwiera przestrzeń indywidualnych inspiracji, czerpiących z bogactwa różnorodnych tradycji.
Dla jednych blues może być ścieżką prowadzącą do odkrycia rodzimej kultury ludowej. Dla innych blues jest środkiem do budowania własnego języka, opowieści czerpiącej przede wszystkim z osobistych doświadczeń i inspiracji, wykraczających poza ramy jednej kultury. Postawa twórczego indywidualizmu ma swoją cenę, jaką jest bluesowa samotność, oznaczająca stan bycia w drodze, któremu towarzyszy nieustannie powracające pytanie, na które bluesman nie odnajduje prostej odpowiedzi: gdzie są moje korzenie?
I właśnie w taką bluesową odyseję zapraszają Blues Storytellers. Oprócz nawiązań do tradycyjnego bluesa spod znaku Roberta Johnsona nie zabraknie niespodzianek, takich jak pieśń o złowrogiej Południcy w bluesowym pulsie na „7”, czy ballada „Piękna duszo, śliczny kwiecie”, zasłyszana od Jacka Hałasa, w aranżacji na afrykańskie ngoni.
Opowieści bluesowe to „wybuchowe” twórcze zderzenie „nie mieszczących się w tym mieście” artystycznych osobowości Gwidona Cybulskiego, który zaśpiewa i zagra na ngoni, balafonie, harmonijce ustnej, djembe i didjeridoo oraz Jarka Kaczmarka – opowiadacza, gitarzysty i autora tekstów.
Opowiadanie, śpiew, gitara akustyczna: Jarek Kaczmarek; Muzyka (śpiew, ngoni, balafon, harmonijka ustna, djembe): Gwidon Cybulski

Stowarzyszenie Grupa Studnia O. jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy, działającym od 1997 roku. Grupę Studnia O. tworzą: Beata Frankowska, Magda Górska, Paweł Górski, Jarek Kaczmarek, Agnieszka Aysen Kaim, Dorota Maciejuk, Gosia Litwinowicz. Źródłem ich opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Ich działalność nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania traktują jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Praktykę opowiadania historii łączą z rozległą działalnością animacyjną i edukacyjną. Opowiadanie stanowi atrakcyjną formułę poznawania innych kultur, jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu. Elastyczność i otwartość formuły opowiadania pozwala im wpisywać się w różnorodne projekty społeczno-kulturowe – zarówno tematycznie, jak i pod względem formalnym: od kameralnych spotkań w kręgu po wielkie widowiska. Stowarzyszenie prowadzi także wiele projektów badawczych nad tradycją opowiadania w różnych kręgach kulturowych. Wypracowaną przez nich formą spotkania jest widowisko narracyjne, które nawiązuje do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści harmonijnie współistnieją z dyskursem naukowym, muzyką, elementami uczty.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej