W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc św. Jana
Data rozpoczęcia 2019-06-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96a | wejście przez bramę na Powiślu od ul. Wądolnej
Organizator Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Bezpłatny
Kategoria Zabawa

Płonące ognisko, tańce przy dźwiękach dawnej muzyki, płynące po wodzie wianki, tajemnica kwiatu paproci i opowieści o magicznych właściwościach ziół. W niezwykłą, najkrótszą w roku noc w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Noc św. Jana. Zabawa potrwa od godziny 18:00 do północy. 

Po raz kolejny w lubelskim skansenie odbędzie się w niecodzienne spotkanie z okazji nocy świętojańskiej. Obchody wydarzenia rozpocznie widowisko obrzędowe pt. ”Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska, któremu towarzyszyć będzie korowód i  puszczanie po wodzie wianków oraz zabawa przy ognisku. Ponadto równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków. Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłych na najpiękniejszy wianek.

Organizatorem Nocy św. Jana w skansenie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej