W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc św. Jana w Skansenie
Data rozpoczęcia 2017-06-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96 (sektor Powiśle)
Organizator Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

W wyjątkową, najkrótszą noc w roku - Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się niezwykłe widowisko obrzędowe, wybrzmią opowieści o magicznych właściwościach ziół, symbolice wody i ognia, po wodzie popłyną wianki i zapłonie sobótkowe ognisko.

Podczas piątkowego wydarzenia organizowanego w lubelskim skansenie będzie można wziąć udział w niecodziennym spotkaniu z okazji nocy świętojańskiej. Obchody wydarzenia rozpocznie widowisko obrzędowe pt. ”Wilija św. Jana” w wykonaniu zespołu obrzędowego z Hańska, któremu towarzyszyć będzie korowód i  puszczanie po wodzie wianków oraz zabawa przy ognisku. Ponadto równolegle z trwającym obrzędem prowadzący warsztaty edukacyjne zapoznają publiczność z tajnikami ziołolecznictwa i właściwościami magicznymi ziół, symboliką wody i ognia, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz sposobem wicia wianków. Będą też zabawy z cyklu „Wydarzenia dnia codziennego w dawnej Polsce w okresie letniego przesilenia słońca” oraz stanowisko zioła i kwiaty nie tylko w naturze - czyli przygoda z igłą i szydełkiem. Dla dzieci zorganizowany zostanie konkurs z nagrodami na poszukiwanie kwiatu paproci, a dla dorosłej publiczności na najpiękniejszy wianek.

Wydarzenie zorganizowane będzie dzięki pomocy Finansowej Urzędu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej