W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nocna cisza. Kolędy. Marek Napiórkowski & Artur Lesicki

Nocna cisza. Kolędy. Marek Napiórkowski & Artur Lesicki
Data rozpoczęcia 2023-01-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I-60 zł, II-50, III-30, IV stojące-20 zł
Kategoria Koncert

“Marek Napiórkowski należy do ulubionych muzyków lubelskiej publiczności, także dlatego, że poza pozycją najlepszego polskiego gitarzysty, ma do zaproponowania bardzo różnorodny program. Nocna cisza to projekt na duet gitarowy, zresztą znany już wcześniej z nagrań muzyki filmowej, w którym równorzędnym partnerem Marka jest gitarzysta Artur Lesicki. Cytując Marcina Kydryńskiego, który cytował Keitha Jarreta: „Nieważne co, ważne jak” (to zresztą uniwersalna zasada całej sztuki). Kolędy w grudniu to naturalne połączenie jednego z drugim, czyli piękne co i piękne jak”.

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego Teatru Starego

Marek Napiórkowski wraz z Arturem Lesickim nagrali kolejny duetowy album. Płyta „Nocna Cisza. Kolędy" z nowym materiałem dwójki znakomitych polskich gitarzystów ukazała się nakładem wydawnictwa Agora 20 listopada 2020. Tradycyjne kolędy, a także współczesne melodie świąteczne, przełożone zostały na oryginalny i charakterystyczny język obu artystów. Duet, który w ostatnich latach oczarował odbiorców swoim filmowym, nominowanym do Nagrody Muzycznej FRYDERYK projektem „CELULOID”, ponownie podjął się opracowania znanych wszystkim tematów – tym razem w odsłonie zimowej i okazjonalnej, w aurze świątecznej. W barwnych odcieniach różnorodnych gitar na płycie będzie można usłyszeć osiem wszystkim znanych melodii w zupełnie nowych aranżacjach.

W zgiełku, nadmiarze, w zatrzęsieniu doznań jakie niesie nasze życie, cisza zawsze uszczęśliwia. Nocna Cisza daje szczęście na wielu poziomach. Spragnionego świątecznych uniesień napoi tęskną kolędową frazą. Głodnego jazzowych wrażeń nakarmi odważną reharmonizacją tematów znanych nam od kołyski. Nieuważnych ukoi aurą. I to czasami wystarczy. (…). Nie pytajcie przeto: czemu kolędy? Czy nie mamy dość już ich niezliczonych wersji? Odpowiedzą Wam celnie słowa Keitha Jarretta, który sięga od lat po, zdawało się zgrany do cna, bukiet starych amerykańskich piosenek: „Nieważne co. Ważne: jak.” 

Marcin Kydryński 

Nocna Cisza. Kolędy

  1. Wśród nocnej ciszy
  2. Z narodzenia Pana
  3. W żłobie leży (inspirowane opracowaniem Witolda Lutosławskiego)*
  4. Szara kolęda (Krzysztof Komeda)
  5. Pójdźmy wszyscy do stajenki
  6. Anioł pasterzom mówił
  7. Mizerna cicha (Jan Gall)
  8. Nie było miejsca dla Ciebie (Józef Łaś)

*ze zbioru „20 kolęd na głos i fortepian” 1947 PWM

Produkcja muzyczna i aranżacje - Marek Napiórkowski, Artur Lesicki

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej