W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowy dom – finisaż projektu oraz otwarcie wystawy w Kiosku ze sztuką

Nowy dom – finisaż projektu oraz otwarcie wystawy w Kiosku ze sztuką
Data rozpoczęcia 2014-12-21
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na finał projektu Nowy dom, podczas którego premierę będzie miał alternatywny przewodnik po dzielnicy Węglin. Zaprezentowane zostaną również pracę dźwiękową Sebastiana Buczka, film Łukasza Głowackiego oraz projekt Zbigniewa Sobczuka – powstałe w ramach działań Nowego domu. W Kiosku ze sztuką zostanie otwarta instalacja dźwiękowa Agnieszki Obszańskiej – Patagonia.

NOWY DOM to projekt o tożsamości dzielnicy, o jej powstawaniu i osobistych historiach z tym związanych. Na ponad pół roku Węglin stał się miejscem dyskusji na temat miasta i jego pogranicza, spotkania z przyrodą, przestrzenią publiczną i prywatną. Czas ten okazał się źródłem wielu odkryć – związanych z historią, ale i teraźniejszością. Poznaliśmy swoich sąsiadów, wysłuchaliśmy ich opowieści, trafiliśmy na strychy i do ogrodów, spacerowaliśmy zbierając kwiaty czarnego bzu i pokrzywę. Eksplorowaliśmy dzielnicę wszystkimi zmysłami. Z tych spotkań, spacerów, ruchu zrodził się przewodnik, który jest jednocześnie kalendarzem. Na styku miasta i przyrody łatwiej dostrzec, że jednak wszystko zamyka się w jej cyklu, dlatego podział na miesiące wydał nam się naturalny. Jest czas wycieczek, czas odpoczynku i czas na spotkanie przy ciepłym kominku z historiami z przeszłości. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w książce i na mapie, których premiera odbędzie się tuż przed świętami. Nie jest to w żadnym wypadku kompendium wiedzy o dzielnicy, jest to raczej propozycja dla każdego z nas, gdzie i jak szukać tego, co nieoczywiste, niewidoczne na pierwszy rzut oka, a na pewno ciekawe. Zapraszamy wszystkich na spacer z nami, który odbędzie się w książce, ale i w przestrzeni Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. 21 grudnia oficjalnie przedstawimy nasz przewodnik, ale również zabierzemy wszystkich w dźwiękową podróż do Patagonii, dzięki instalacji Agnieszki Obszańskiej, do dawnych cegielni lubelskich – za sprawą projektu Zbigniewa Sobczuka oraz do domu kultury w Nałęczowie, o którym opowie Łukasz Głowacki w zrealizowanym przez siebie filmie. Przedstawimy również specjalną pocztówkę dźwiękową wytłoczoną na płycie przez Sebastiana Buczka, w której usłyszymy głosy mieszkańców Węglina, opowiadające o dzielnicy. Kuratorem projektu jest Ludomir Franczak.

Projekt NOWY DOM współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

wystawa potrwa do 28.01.2015