W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody 73. rocznicy likwidacji KL Lublin

Obchody 73. rocznicy likwidacji KL Lublin
Data rozpoczęcia 2017-07-21
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Centrum Obsługi Zwiedzających PMM
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Udział Bezpłatny
Kategoria Rocznica

Państwowe Muzeum na Majdanku 21 lipca zaprasza na upamiętnienie 73. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM.  Składać się na nie będą m.in. projekcja filmu oraz wystawa specjalna pamiątek po byłej więźniarce KL Lublin.

Wydarzenie otworzą wystąpienia dyrektora PMM Tomasza Kranza oraz przedstawicieli lokalnych władz, w tym wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka. Po nich nastąpi projekcja filmu dokumentalnego „Okupacja niemiecka oczami polskich więźniów”, zawierającego fragmenty relacji osób zrzeszonych w Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Tego dnia w hallu Centrum Obsługi Zwiedzających będzie można obejrzeć pamiątki należące do Heleny Pawluk, byłej więźniarki KL Lublin oraz więzienia na Zamku w Lublinie. Kolekcja blisko stu fotografii, dokumentów i przedmiotów, które trafiły do Muzeum pod koniec ubiegłego roku, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana szerszej publiczności. Obchodom towarzyszyć będzie również promocja publikacji „Majdanek w dokumentach” Wojciecha Lenarczyka, którą tego dnia będzie można nabyć z 50-procentowym rabatem.

Na zakończenie części oficjalnej obchodów przed Pomnikiem-Bramą zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Bezpośrednio po tym punkcie programu będzie można skorzystać z bezpłatnego oprowadzania po terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz muzealnej ekspozycji. Aby wziąć w nim udział, należy dokonać rejestracji telefonicznej pod numerem 81 710 28 33.

Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca. Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.