W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Obiektywy nad obozami” – konferencja naukowa o zdjęciach lotniczych

„Obiektywy nad obozami” – konferencja naukowa o zdjęciach lotniczych
Data rozpoczęcia 2019-04-09
Godzina rozpoczęcia 09:30
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, Centrum Obsługi Zwiedzających PMM, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Konferencja

Majdanek, Auschwitz-Birkenau, Stutthof, Bełżec czy Treblinka. Nie jest tajemnicą, że aliantów długo nie interesował rekonesans niemieckich obozów, a pierwsze wykonane przez nich fotografie lotnicze tych miejsc są w znacznej mierze dziełem przypadku. Większość zdjęć dotyczących ośrodków zagłady wykonała z kolei Luftwaffe podczas lotów rozpoznawczych nad zajętymi już przez wojska sowieckie obszarami o dużym znaczeniu strategicznym. Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na pierwszą konferencję naukową poświęconą wykorzystaniu w badaniach naukowych zdjęć lotniczych obozów koncentracyjnych i zagłady oraz innych miejsc eksterminacji.

Wśród prelegentów znajdują się pracownicy muzeów-miejsc pamięci oraz badacze z uczelni wyższych. Opowiedzą oni uczestnikom konferencji, w jakich okolicznościach powstawały fotografie lotnicze obozów, jak obszerny jest to materiał i w jakich archiwach się znajduje, a przede wszystkim – jaki potencjał badawczy się w nim kryje. Zdjęcia te są bogate w detale, które dostarczają wielu istotnych informacji na temat topografii nie tylko ośrodków zagłady, ale i miast doby okupacji. Na większości fotografii, na których widać obóz na Majdanku, widoczny jest także Lublin, getto na Majdanie Tatarskim i różne obiekty miejskie z okresu II wojny światowej.

Konferencja adresowana jest nie tylko do historyków II wojny światowej, pasjonatów historii, lotnictwa i Lublina, ale mogą wziąć w niej udział wszyscy, którzy chcieliby nauczyć się zauważać na starych zdjęciach rzeczy na pierwszy rzut oka niewidoczne.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są drogą e-mailową. Szczegóły na www.majdanek.eu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej