W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obieraczki kapuściane w Skansenie

Obieraczki kapuściane w Skansenie
Data rozpoczęcia 2021-10-10
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskie, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskie
Udział Płatny
Koszt udziału 20 zł/normalny, 10 zł/ulgowy
Kategoria Pokaz

Kiszona kapusta to obowiązkowy element kuchni polskiej, zwłaszcza zimą. A jak wygląda jej przygotowanie i jakie czynności były z tym związane, będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie w pobliżu zagrody z Teodorówki (sektor Roztocze).

Zwyczaj zbiorowego kiszenia kapusty zostanie przedstawiony przez zespół obrzędowy z Kocudzy. Scenariusz prezentowanego widowiska został opracowany w oparciu o tradycje, jakie miały miejsce w okolicach Biłgoraja. Gospodynie i gospodarze z Kocudzy pokażą: obieranie, siekanie kapusty za pomocą tasaka, zakwaszanie beczki żytnią mąką, sposoby układania w niej kapusty – w główkach, a także posiekanej. Wszystko odbędzie się w wesołej atmosferze, z towarzyszeniem kapeli ludowej. Współorganizatorem wydarzenia „Obieraczki kapuściane” jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Także w najbliższą niedzielę, o godz. 15:30 odbędzie się Msza św. w kościele z Matczyna (sektor Miasteczko).

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej