W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Obraza” – lubelska premiera filmu Karoliny Breguły

„Obraza” – lubelska premiera filmu Karoliny Breguły
Data rozpoczęcia 2013-09-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Film

Obraza to najnowszy film Karoliny Breguły, stworzony na zaproszenie Warsztatów Kultury, do projektu „Grodzka 5”. Jest koprodukcją pomiędzy Warsztatami Kultury a warszawską Galerią Zachęta. Równolegle z naszym pokazem będzie pokazywany podczas „Spojrzeń 2013. Nagrody Fundacji Deutsche Banku”.

Film jest krótkim fabularnym wideo zawierającym elementy groteski. Jest to przewrotna opowieść o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się być ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By zbudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Korzystając z ludzkiej przekory, wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.
Film wpisuje się w projekt „Grodzka 5”, poświęcony różnym formom pamięci związanej z konkretnym miejscem (czyli w tym wypadku staromiejskiej kamienicy przy ul. Grodzkiej 5 w Lublinie), lecz także fikcyjnym opowieściom snutym na bazie historii. W Obrazie Karolina Breguła podejmuje wątek historii alternatywnych, potencjalnych, które mogły się wydarzyć w danym miejscu.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.


Obraza, 20’, 2013
scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
zdjęcia: Robert Mleczko
dźwięk: Weronika Raźna
język: węgierski (napisy polskie i angielskie)
Karolina Breguła (ur. 1979) – artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Występowała i wystawiała w takich instytucjach, jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy Real Art Ways w Hartford w USA. Laureatka m.in. nagrody Samsung Art Master, otrzymała stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Autorka takich projektów jak: Formy Przestrzenne wobec katastrofy (2013), Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). W 2012 roku przeprowadziła performatywną konferencję interdyscyplinarną w Galerii El w Elblągu, a w 2013 miała wystawę indywidualną w Galerii Atlas Sztuki w Łodzi. Mieszka i pracuje w Warszawie. Obecnie na Węgrzech bierze udział w programie rezydencyjnym Artist Quarter Budapest. Jej głównym zainteresowaniem jest problematyka recepcji sztuki. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Szuka miejsca dla sztuki w codzienności i ról, jakie dziedzictwo może odgrywać we współczesnym świecie. Budowanie znaczeń
i autoanaliza kultury stały się sensem jej najnowszej działalności artystycznej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej