W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Och-teatr „Biała bluzka”

Och-teatr „Biała bluzka”
Data rozpoczęcia 2012-03-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

Spektakl, który wkrótce po swojej premierze w 1987 r. okrzyknięty został mianem kultowego, po wielu latach wraca na afisz. Sztuka w reżyserii Magdy Umer, osnuta na kanwie opowiadania i piosenek Agnieszki Osieckiej, to rewelacyjne studium emocjonalności w wykonaniu Krystyny Jandy.

Bohaterka spektaklu to kobieta pełna sprzeczności, nieradząca sobie z rzeczywistością Polski stanu wojennego i własną psychiką. Jej pełne pasji i rozdarcia wyznania stały się głosem całego pokolenia podobnie czujących młodych Polaków. Niemożność poradzenia sobie z własną wrażliwością, bezsilność wynikająca z trywialnych problemów codzienności – postać kreowana przez Krystynę Jandę to niepowtarzalna kompozycja obłędu, zadumy i dramatyzmu.

„Biała bluzka” z XXI wieku to przede wszystkim bolesna refleksja przeszłości. Złagodzona, a zarazem nie mniej świadoma siebie postać głównej bohaterki, jest nieco bardziej liryczna i inaczej interpretuje rzeczywistość, chociaż równie silnie forsuje potrzebę szeroko rozumianej wolności. W jej monologu znajduje się więcej powietrza, przestrzeni dla spokoju i namysłu.

„Biała bluzka” to spektakl muzyczny wykorzystujący najlepsze kompozycje Agnieszki Osieckiej, takie jak „Widzisz mała, jak to jest”, „Bo ja tak mówiłam żartem” czy „Wariatka tańczy”, ilustrowany materiałem filmowym. Za rolę Elżbiety Krystynę Jandę nagrodzono Różą „Gali”.