W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Od przodu i od tyłu" monodram Mateusza Nowaka GRANY PO RAZ 75.

"Od przodu i od tyłu" monodram Mateusza Nowaka GRANY PO RAZ 75.
Data rozpoczęcia 2016-11-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 20 zł, II - 15 zł, III - 10 zł
Kategoria Spektakl

SPEKTAKL GRANY PO RAZ 75.
inspirowane: „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego
reżyseria: Stanisław Miedziewski
scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
wykonanie: Mateusz Nowak
kostium: Magdalena Franczak
czas trwania: 60 min

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Spektakl prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej