W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary obozu pracy na Flugplatzu

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary obozu pracy na Flugplatzu
Data rozpoczęcia 2017-11-08
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce ul. Wrońska 2 w Lublinie
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” serdecznie zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy na tzw. Flugplatzu. Będzie to też okazja do wzięcia udziału w oprowadzaniu po miejscach związanych z okupacyjną historią dzielnicy Bronowice.

Obóz pracy potocznie zwany Flugplatzem powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Chełmskiej (dzisiaj ul. Wrońska). Początkowo do pracy w nim zaangażowano więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie. Od wiosny 1942 r. w obozie tym osadzano wyselekcjonowane grupy więźniów żydowskich. Przez cały czas funkcjonowania obozu więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie, przeróbce i wysyłce do Rzeszy zrabowanego mienia eksterminowanej ludności żydowskiej w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Na rampie kolejowej na terenie obozu odbywały się selekcje wiezionych do obozów pracy i obozów zagłady. Przyjmuje się, że w 1943 r. w obozie przebywało ok. 5000 więźniów. 3 listopada 1943 r. wszyscy Żydzi z Flugplatzu zginęli rozstrzelani na Majdanku w ramach akcji „Erntefest”.

8 listopada odsłonięta zostanie również tablica poświęcona funkcjonowaniu przedwojennych Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz. Partnerami wydarzenia są: Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „Wschód” SA, firma ELMAX Sp. z o.o. Sp. k. oraz Fundacja Lotniczy Lublin.

Po części oficjalnej organizatorzy zapraszają na zwiedzanie miejsc historycznych związanych z funkcjonowaniem obozu pracy na Flugplatzu oraz getta na Majdanie Tatarskim. Przewodnikiem będzie Krzysztof Banach z Państwowego Muzeum na Majdanku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej