W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ODWOŁANE - Bitwa o kulturę. Z(a)nikająca starożytna greka

ODWOŁANE - Bitwa o kulturę. Z(a)nikająca starożytna greka
Data rozpoczęcia 2020-04-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Kategoria Spotkanie

Gość: Jacek Hajduk
Prowadzenie: Jerzy Sosnowski

 

O ile wiemy, jak brzmiała łacina (każdy coś kiedyś po łacinie słyszał), o tyle kompletnie niemym językiem stała się starożytna greka. A to przecież PIERWSZY JĘZYK CHRZEŚCIJAŃSTWA (jeśli nie liczyć aramejskiego). Wiadomo raczej, że po łacinie Ojcze Nasz to Pater Noster, jednak że po grecku to Pater Hemon - już chyba nie jest powszechnie uznane za oczywiste. I tak dalej... Jak to się stało, że greka znikła z programu szkolnego? Jakie przyjemności i jakie pułapki czekają na kogoś, kto chciałby się jej dzisiaj sam nauczyć? Czy można ufać przekładom – na przykład z Platona lub z Nowego Testamentu (w obydwu tych przypadkach można chyba mówić o poważnych kontrowersjach, które jednak nie przedostają się do świadomości nie-specjalistów)?   
Jerzy Sosnowski

Jacek Hajduk (ur. 1982) - filolog klasyczny, eseista, tłumacz. Doktor nauk humanistycznych. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stały współpracownik „Przeglądu Politycznego”. Redaktor naczelny „Czasu Literatury”.

Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin w każdą niedzielę między 7.00 a 11.00.

Spotkanie tłumaczone na polski język migowy      

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki. 
Wejściówki można odbierać w kasie Teatru Starego w miarę dostępności miejsc. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 wejściówki na każde spotkanie.Większe grupy (uczniowie, studenci i inne grupy zorganizowane) proszone są o bezpośredni kontakt z kasą Teatru w celu rezerwacji miejsc.
Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej