W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ODWOŁANE - Spotkanie autorskie z Mariną Hulią i Martą Rybicką wokół książki „Dzieci z dworca Brześć”

ODWOŁANE - Spotkanie autorskie z Mariną Hulią i Martą Rybicką wokół książki „Dzieci z dworca Brześć”
Data rozpoczęcia 2020-03-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 | księgarnia „Dosłowna”
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z Mariną Hulią i Martą Rybicką - które opowiedzą o nowo-wydanej książce "Dzieci z Dworca Brześć". To wyjątkowa opowieść o cudownych ludziach, która mogła ujrzeć światło dzienne dzięki wsparciu finansowemu innych wspaniałych ludzi.

Reporterskie obrazki opisujące historie dzieci i mam, które miesiącami koczowały na białoruskim dworcu. Uciekały przed reżimem i przemocą, żeby ratować dzieci i siebie. To także opowieść o tym, jak można układać sobie życie na nieswojej ziemi. O Polsce – tej, gettycznej, z ośrodkami dla uchodźców i tej, otwartej, przyjaznej, życzliwej. Opowieść o Was, którzy latami pomagali i wspierali. Książka – czyn. Podręcznik mądrego pomagania.

Marina Hulia - Marina pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej rodziny, urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy (Czerkasy). Karierę zawodową zaczęła jako nauczycielka, a następnie wicedyrektorka szkoły średniej w Czerkasach. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. Na początku w Bydgoszczy, a później w Warszawie, uczyła języka rosyjskiego. Teraz zajmuje się dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami dotkniętymi stresem pourazowym i szokiem kulturowym, głównie Czeczenami i Inguszami. Jest też specjalistką praktyk integracji uchodźców i więźniów. W 2013 roku została laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Była konsultantką MEN ds. integracji i pracy z dziećmi z obcych krajów (obecny rząd nie przedłużył jej umowy). W 2006 roku otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla kultury polskiej, zwłaszcza edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, a także integracji społecznej. W 2007 została laureatką nagrody im. Sergio Vieira de Mello za zasługi pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Marta Rybicka - Fotograf dokumentalny. Podwójna laureatka GRAND PRESS PHOTO 2019. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Swoją karierę rozpoczęła dokumentując skutki trzęsienia ziemi na Haiti oraz powodzi w Polsce. Fotografowała życie i warunki pracy w Indiach i Sudanie. Dokumentuje życie codzienne uchodźców czeczeńskich mieszkających w Polsce w ramach inicjatywy Dzieci z Dworca Brześć oraz Polonię w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej. Poprowadziła cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci zakończonych wystawą „Moje podwórko. Mój dom – Praga oczami dzieci”. Publikowała w prasie: Newsweek, W sieci, Tygodnik Powszechny, Les Inrockuptibles, Wprost, Al. Jazeera, uroda, Podróże, Voyage. Finalistka Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2019 r. przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem projektu jest „Bliskość w czasie wojny i okupacji”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej