W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Opera "Straszny Dwór"
Data rozpoczęcia 2008-05-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Opera

Opera w IV aktach

„Straszny dwór” to arcydzieło gatunku jedyne w swoim rodzaju, oryginalne i wyjątkowe. To opera świetnie zbudowana, bez słabszych miejsc, z zabawną intrygą, opartą na podwójnych "ślubach kawalerskich". U mistrza komedii Aleksandra Fredry w ‘Ślubach panieńskich’ dwie dziewczyny przysięgają nie wychodzić za mąż; tu wolny stan przyrzekają zachować dwaj rycerze.

Żywa akcja, wdzięk kameralnych scen i obrazów zbiorowych o walorach malowideł obyczajowych. I ta zmienność nastrojów - humor, dowcip, pastelowy liryzm i patos patriotycznych uniesień. Libretto Jana Chęcińskiego oparte na opowieści ze Starych gawęd i obrazów Kazimierza Władysława Wójcickiego okazało się wyjątkowo zgrabnym pomysłem na operę. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest popisem inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji. Każda scena jest całością, każda postać ma swój popisowy numer; co aria to niezwykłego uroku. „Straszny dwór” jest poetycką i muzyczną syntezą polskości i staropolskiej kultury - jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Jest imponującym freskiem, na którym oglądamy naszych sarmackich przodków.

kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki
współpraca muzyczna: Piotr Wujtewicz
reżyseria i inscenizacja: Robert Skolmowski
scenografia: Małgorzata Słoniowska

Spektakl trwa ok. 3 godz. i 30 min z trzema przerwami

W spektaklu udział bierze 110 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra)

źródło: www.teatrmuzyczny.eu

Powiązane:

Opera Lubelska