W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Operetka: Bal w Savoyu
Data rozpoczęcia 2018-05-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Muzyczny w Lublinie
Organizator Teatr Muzyczny w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 60-80 zł
Kategoria Spektakl

„Bal w Savoyu” Paula Abrahama to musicalowa operetka w III aktach, której libretto stworzone zostało według najlepszej receptury opracowanej przez takich geniuszy gatunku jak Strauss, Kalman czy Lehar.

To historia towarzysko-miłosna ujawniająca ciągoty międzywojennych elit do wyzwalania się z wiktoriańskiej moralności, podana oczywiście w sosie genialnie syntetycznym. W tej rewiowej i przepysznej aranżacyjnie operetce reprezentant elit frenetycznie balujących u progu zmierzchu bogów brata się z synem orientu, a wybitnie uzdolniony artysta okazuje się być artystką i dokonuje publicznego coming out’u – gdzież, jak nie na wielkim balu w hotelu Savoy!

Tytuł ten był już dwukrotnie wystawiany przez nasz teatr (w 1962 oraz 1989 roku) i za każdym razem cieszył się niesamowitym wzięciem. Spowodowane było to przede wszystkim muzyką, pozwalającą określać „Bal w Savoyu”operetką zaiste musicalową. To właśnie kompozytor dzieła Paul Abraham był tym, który zaimportował jazz na wielkie sceny Europy jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Dodatkowym atutem dzieła jest, wzbudzająca zachwyty publiczności imponująca liczba tańców charakterystycznych dla międzywojnia (foxtrot, shimmy, tango, slow fox), z czego skrzętnie korzysta efektowna choreografia.

"Bal w Savoyu" to dzieło jednocześnie piękne i magnetyzujące, a wątki zaakcentowane w naszej adaptacji z pewnością frapować będą umysły w szerokim dyskursie publicznym. Jest to już trzecia inscenizacja tego tytułu w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Poprzednie miały miejsce w roku 1962 w reżyserii Xeni Grey i w 1989 w reżyserii Ryszarda Zarewicza.

Reżyseria: Artur Hofman
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Biernacki
Scenografia i kostiumy: Magdalena Baczyńska vel Mróz, Artur Hofman
Choreografia: Violetta Suska
Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka
Asystent reżysera: Paweł Stanisław Wrona
Inspicjent: Iwona Jarzyna-Manel
Suflerzy: Krystyna Ekielska, Karol Furtak

Powiązane:

Opera Lubelska