W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego
Data rozpoczęcia 2015-01-14
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

RUMUNIA – Transylwania i Bukareszt

Wiele lat wcześniej, gdy przejeżdżałem przez Rumunię w drodze na wczasy do Bułgarii, nie zatrzymywałem się po drodze, aby zwiedzić rumuńskie zabytki. W sierpniu 2011 roku postanowiłem więc pojechać tylko do Rumunii. Wybrałem trasę prowadzącą przez Transylwanię, gdzie znajduje się najwięcej ciekawych miast i pięknych widoków, oraz zwiedziłem stolicę Rumunii – Bukareszt. Film, który nakręciłem podczas tej podróży, pokażę w dwóch częściach.

W pierwszej części 14 stycznia 2015 r. zobaczymy zamek Hunyadi, a następnie pojedziemy do miasta Alba Julia, gdzie zwiedzimy katedrę, w której znajduje się grób Jana Hunyadiego, cerkiew i potężną cytadelę, której kilka pierścieni murów obronnych otaczało całe wzgórze zamkowe. Dalej pojedziemy do miasta Sibiu, gdzie na Starym Mieście zobaczymy dwie ciekawostki: żeliwny Most Kłamców, oraz na rynku domy z oczami. Stamtąd pojedziemy do maleńkiego, ale pięknie pomalowanego, monastyru Cozia, leżącego nad brzegiem rzeki Olt ( Aluta).

Kolejnym zwiedzanym miastem jest Curtea de Arges, gdzie zobaczymy Sobór Mistrza Manole, w którym pochowani są królowie rumuńscy i uczestniczyć będziemy w uroczystościach religijnych. Stąd krętą i przepiękną widokowo drogą Karpat Południowych, dojedziemy do jeziora i zapory Vidrarau, skąd popatrzymy na najwyższe szczyty Karpat Rumuńskich. Po zjeździe na dół, obejrzymy zamek Poienari, w którym mieszkał niegdyś Vlad Palownik, czyli osławiony Drakula. Kolejnym miastem jest już Bukareszt. Zwiedzanie rozpoczniemy od ogromnego placu z setkami fontann, następnie zwiedzimy dawny zajazd, a obecnie hotel, ruiny pałacu królewskiego, gdzie m. innymi mieszkał Vlad Palownik, niewielką cerkiew, teatr i Wzgórze Patriarchalne, którego zabytkowe obiekty uchowały się w czasie wyburzeń, nakazanych przez Caucescu pod obecne nowe centrum. Zwiedzanie zakończymy, oglądając monumentalne wnętrza pałacu Caucescu, wybudowanego na ruinach starego miasta.
W drugiej części 21 stycznia 2015 r. zwiedzimy w mieście Targoviste jedyny zachowany na Wołoszczyźnie gród hospodarski, w którym rezydował Vlad Palownik. Dalej pojedziemy do miasta Sinaia, gdzie zwiedzimy przepiękny zamek Peles, zwany Perłą Karpat, a wybudowany przez pierwszego króla Rumunii Karola I. Następnie pojedziemy do miasta Brasov, gdzie zwiedzimy stare miasto, otoczone wysokimi wzgórzami. Stąd udamy się do zamku Bran, nazywanego Zamkiem Drakuli, mimo że Vlad Palownik nigdy tu nie mieszkał. Kolejne dwa miasta, które zwiedzimy, to bardzo ciekawe i oryginalne „zamki chłopskie” zupełnie odmienne od podobnych obiektów spotykanych w Polsce. Pierwszy zamek chłopski zwiedzimy w miasteczku Prejmer, a drugi w miasteczku Harman. Budowle składają się z centralnie usytuowanego kościoła, a wokół niego wybudowane są wysokie mury obronne, do których od wewnątrz zamku dobudowane są pomieszczenia mieszkalne na kilku piętrach. W przypadku konieczności obrony przed najeźdźcą, okoliczna ludność mogła schronić się i długo bronić. Są tam nawet pomieszczenia dla rzemieślników, oraz klasy szkolne. Dalej pojedziemy na piknik do odbudowywanego zamku Apold, a stamtąd już do Sighisoary, średniowiecznego miasta, w którym urodził się Vlad Palownik, czyli legendarny Drakula. Zobaczymy tam piękną Wieżę Zegarową, oraz zadaszone schody wiodące do gotyckiego Bergkirche.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej