W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego: Santorini i Mykonos

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego: Santorini i Mykonos
Data rozpoczęcia 2015-10-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Santorini i Mykonos to dwie z najpiękniejszych greckich wysp archipelagu Cyklad, leżące na Morzu Egejskim. Szczególnie na uwagę zasługuje Santorini, a właściwie Thira, bo tak brzmi oficjalna nazwa wyspy od czasów starożytnych. Nazwa Santorini pochodzi od Świętej Ireny z Salonik, która zmarła na wyspie w 304 r. n.e. i ta popularna nazwa wyspy przetrwała do dziś. Sama Santorini to pozostałość po wybuchu wulkanu, który miał miejsce ok. 1500 lat p.n.e. Tworzą ją zatopione częściowo krawędzie krateru wulkanicznego otaczające głęboką lagunę stanowiącą kiedyś wysokie centrum wyspy. Działalność wulkanu powoli się odradza i na środku zatoki powstała nowa wyspa Nea Kameni, czyli Spalona Wyspa. Z czarnymi, wulkanicznymi skałami kontrastują śnieżnobiałe mury domów, wybudowane na wysokich brzegach Santorini. Widok niesamowity i niezapomniany, a widząc to Santorini kojarzy się z legendą o Atlantydzie.

Mykonos zyskało sławę w połowie XX w., gdy uroki wyspy odkryli hipisi i nudyści. Dziś jeszcze na kilku plażach można zobaczyć gołe ciała, ale na pozostałych jest już normalnie. W labiryncie wąskich uliczek Mykonosu można się pogubić, ale przy okazji zrobić atrakcyjne zakupy i dobrze zjeść. Film z mojej podróży pokażę w dwu częściach.

Powiązane:

Dom Kultury LSM