W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Oprowadzanie śladami akcji „Reinhardt” w Lublinie

Oprowadzanie śladami akcji „Reinhardt” w Lublinie
Data rozpoczęcia 2022-05-21
Godzina rozpoczęcia 11:00
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Zwiedzanie

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikiem organizowane w przestrzeni Lublina, miasta które odegrało wyjątkową rolę w przeprowadzonej przez Rzeszę niemiecką ludobójczej operacji o kryptonimie „Einsatz Reinhardt”. To tutaj zlokalizowane były obozy pracy przymusowej, magazyny i zaplecze logistyczne programu zagłady, a przede wszystkim jej sztab oraz urzędy, z których niemieccy i austriaccy naziści planowali i koordynowali wymierzone w Żydów zbrodnie. 


Oprowadzanie śladami akcji „Reinhardt” w Lublinie będzie okazją do poznania historii miasta z czasów II wojny światowej oraz do spojrzenia na miejsca w przestrzeni miasta z perspektywy ich tragicznej przeszłości. Na trasie zwiedzania znajdą się miejsca związane zarówno bezpośrednio z losami ofiar "Einsatz Reinhardt" jak również z podejmowaniem kluczowych decyzji i realizacji tej operacji, której śmiertelnym żniwem są blisko dwa miliony Żydów zgładzonych w latach 1942–1943.


Spacery z przewodnikiem śladami akcji „Reinhardt” w Lublinie organizowane są trzykrotnie: 6 maja (piątek) o godz. 16:30, 17 maja (wtorek) o godz. 16:30 oraz 21 maja (sobota) o godz. 11:00. Zwiedzanie rozpoczyna się przy wejściu na dziedziniec Zamku Lubelskiego. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej