W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Orkiestra AGD – specjalny projekt filmowy z muzyką na żywo

Orkiestra AGD – specjalny projekt filmowy z muzyką na żywo
Data rozpoczęcia 2014-06-07
Godzina rozpoczęcia 22:00
Kategoria Wydarzenie

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jeden profesjonalny muzyk oraz gromada dzieci grających na sprzętach gospodarstwa domowego. Z tego unikalnego połączenia pod opieką Patryka Zakrockiego (skrzypka i kompozytora) powstanie ścieżka dźwiękowa do filmu, odgrywana na żywo podczas Nocy Kultury.

Ta niekonwencjonalna nocokulturowa Orkiestra udźwiękowi jedną z najstarszych filmowych adaptacji książki L. Franka Bauma - „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Ten pochodzący z 1925 roku film niemy, to pełnometrażowe dzieło Larrego Semona, w którym w rolę parobka – Blaszanego Drwala brawurowo wcielił się Oliver Hardy (amerykański aktor i komik, znany głównie z występów ze Stanem Laurelem w serii filmów „Flip i Flap”).
Choć historia Czarnoksiężnika z Krainy Oz stała się niezwykle popularna, w dużej mierze dzięki sukcesowi musicalu z 1939 roku, starsza wersja filmu stanowi naprawdę interesującą wariację na temat tej, jakże dobrze znanej ludziom na całym świecie, przygody małej dziewczynki o imieniu Dorotka, jej pieska Toto oraz nietuzinkowych przyjaciół.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz, będąc pierwszym utworem fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej, stał się istotnym elementem rozwoju tej literatury. Jest też zaliczany do klasyki światowej literatury dla dzieci.

Orkiestra AGD to projekt wymyślony specjalnie na Noc Kultury 2014.
Stanowi swoistą kontynuację, powołanej do życia przed rokiem, Orkiestry Nocy Kultury, która zagrała premierową muzykę do filmu Światła Wielkiego Miasta Charliego Chaplina - skomponowaną specjalnie na to wydarzenie przez Kubę Kapsę z Contemporary Noise Sextet.

Patryk Zakrocki - muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy (ur. 1974 r. w Warszawie). Obecnie gra w duecie SzaZa na skrzypcach, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku.

Zakrocki zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe. Jest autorem muzyki do spektakli m.in. P. Cieplaka, K. Globisza, P. Miśkiewicza, O. Spisaka, I. Gorzkowskiego i filmów m.in. M. Pieprzycy, K. Kozyry, jak również wielu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i niemych. Wśród tych ostatnich znalazły się etiudy studenckie Romana Polańskiego, filmy eksperymentalnie Themersonów i animacje lalkowe Władysława Starewicza. Autorska ścieżka dźwiękowa napisana do obrazów, poza licznymi pokazami w Europie, była do tej pory prezentowana w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Urugwaju, Chinach i Japonii.

Patryk Zakrocki prowadził cykl koncertów Galimadjaz, współtworzył “Inwazję dźwięku” w Zachęcie, prowadził znany ze słuchowisk Zakład Produkcji Dźwięku. Jako improwizator występował z Pawłem Szamburskim, Fredem Frithem, Kazuhisa Uchihashi, Tetuzi Akiyama, Norbertem Kubaczem, Raphaelem Rogińskim, Michałem Górczyńskim, Noelem Ackchote, Paulem Brody, Alanem Bernem, Maciem Morettim, Hubertem Zemlerem, Michaelem Zerangiem i wieloma innymi wybitnymi muzykami!