W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: 80-lecie Okręgu Lubelskiego ZPAP

Otwarcie wystawy: 80-lecie Okręgu Lubelskiego ZPAP
Data rozpoczęcia 2016-06-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

W 2016 roku przypada 80. rocznica powstania Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W związku z tak doniosłą rocznicą odbędzie się wystawa jubileuszowa na Zamku Lubelskim.

6 sierpnia 1936 roku powstał Związek Artystów plastyków w Lublinie. Terenem działalności Związku było województwo lubelskie, celem zaś „popieranie interesów materialnych i moralnych członków, szerzenie sztuk plastycznych oraz popieranie działalności kulturalno-oświatowej w zakresie plastyki”. Intencją założycieli Związku było też „skupić na terenie Lublina i województwa lubelskiego wszystkich plastyków i ułatwić w ten sposób dokonanie centralizacji w jednej nadrzędnej instytucji wysiłków organizacyjnych i artystycznych całej Rzeczpospolitej”. W myśl statutu działalność ZAP m.in. „urządzanie wystaw, odczytów, wydawnictwa naukowe i popularne, aukcje”. ZAP wraz z analogicznymi organizacjami z Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i Gdyni utworzyli Związek Zawodowy Polskich Artystów Plastyków. Każda z organizacji miała swych przedstawicieli w Radzie Wykonawczej Związku, a poprzez nią należała do Confederation Internationale des Artistes. Założycielami ZAP w Lublinie byli; Zygmunt Bartkiewicz, Witold Boguski, Franciszek Czekaj, Franciszek Dec, Adam Dremont, Władysław Filipiak, Józef Głuszyk… Pierwszym prezesem wybrano Władysława Filipiaka. 

Wystawa jubileuszowa na Zamku Lubelskim będzie prezentacją dorobku artystycznego członków ZPAP i próbą podsumowania 80 lat  wspólnego działania na rzecz promowania sztuki środowiska lubelskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej