W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Artificial Islands / Sztuczne wyspy

Otwarcie wystawy: Artificial Islands / Sztuczne wyspy
Data rozpoczęcia 2016-04-01
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 / wejście od ul. Ofiar Katynia
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Nezaket Ekici (Turcja/Niemcy) i Shahar Marcus (Izrael) poznali się w 2003 roku na Biennale w Wenecji, gdzie artystka wykonywała performans w grupie studentów Mariny Abramović. Od 2012 roku Ekici i Marcus tworzą artystyczny duet. Interesują ich ekstremalne warunki, takie jak pustynny upał, przejmujące zimno, a także balansowanie na granicy własnej wytrzymałości. Stawiają pytania o kulturę, religię, przestrzeń oraz czas, sięgają do archetypów, pamięci zbiorowej i tradycji. Pomimo uniwersalnej wymowy, działania Ekici i Marcusa są silnie zakorzenione w konkretnej rzeczywistości, istnieją „tu i teraz”. Artyści czerpią z symboliki wody, piasku, soli oraz ze specyfiki krajobrazu. Ich prace zachwycają prostotą i pięknem, za którymi kryje się głębia filozoficznych treści.

Wystawa Artificial Islands prezentuje wideo-performansy z lat 2012-2016, fotografie oraz kostiumy zaprojektowane do akcji Sand Clock. Artyści pomimo (a może właśnie z powodu) dzielących ich różnic (płeć, temperament, kultura, religia) skoncentrowani są na wspólnym działaniu. Wynikające z tych przeciwieństw napięcie hipnotyzuje, wprowadzając widza w metafizyczny wymiar życia rozumianego jako codzienna walka o przetrwanie.
To kolejna ekspozycja z cyklu Dialogi Labiryntu, prezentującego projekty zrealizowane wspólnie przez artystów, wywodzących się z różnych kręgów kulturowych.

Wystawa czynna do 15.05.2016 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp wolny

Powiązane:

Galeria Labirynt