W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Otwarcie wystawy "Napoleon Orda. Litografie z Albumu Widoków Historycznych Polski"

Data rozpoczęcia 2008-02-20
Godzina rozpoczęcia 12:00
Kategoria Wernisaż

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu
Miasto Lublin
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Młodzieżowy Dom Kultury w Lublinie

zapraszają na otwarcie wystawy "Napoleon Orda. Litografie z Albumu Widoków Historycznych Polski" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

W lutym 2007 roku minęła 200. rocznica urodzin Napoleona Ordy - rysownika, akwarelisty, pianisty, kompozytora, uczestnika powstania listopadowego, działacza emigracyjnego. Rocznica została odnotowana w kalendarzu UNESCO, wiele wydarzeń odbyło się pod hasłem Roku Napoleona Ordy. Jednym z nich były uroczystości w Brześciu w dniu 29 października ub.r., których głównym punktem było otwarcie wystawy prac artysty w jednej z brzeskich galerii.

Inicjatorem tego wydarzenia był Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Na prośbę Konsulatu i przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało ekspozycję złożoną z 50 reprodukcji litografii i akwarel autorstwa Napoleona Ordy, pochodzących głownie z Albumu Widoków Historycznych Polski poświęconego Rodakom, zrysowanego z natury przez Napoleona Ordę znajdującego się w zbiorach Muzeum. W grudniu wystawa została pokazana w Mińsku w siedzibie Narodowej Biblioteki Białorusi.

Na wystawę zostało wybranych 50 prac spośród ponad tysiąca wykonanych przez autora. Miłośnicy przeszłości znajdą tu miejsca związane z życiem i twórczością m.in. Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza. Wiele litografii artysta poświecił ziemi rodzinnej. Wśród rysunków znalazły się również widoki Lublina, na których widzimy zamek lubelski i dworek na Firlejowszczyźnie, w którym przed dwustu laty urodził się Wincenty Pol.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380