W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: To były Dni Majdanka

Otwarcie wystawy: To były Dni Majdanka
Data rozpoczęcia 2017-09-16
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Centrum Obsługi Zwiedzających PMM
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Przeszły do historii jako jedno z najbardziej rozpoznawalnych cyklicznych wydarzeń muzealnych. Przez siedem dekad uczestniczyło w nich kilka pokoleń Polaków. Dniom Majdanka poświęcona będzie najnowsza wystawa Państwowego Muzeum na Majdanku. 

Spotkanie rozpocznie się od krótkiego wykładu i prezentacji dotyczącej kulisów organizacji Dni Majdanka. Autorki wystawy, Anna Wójcik i Joanna Cieślik, zapoznają następnie uczestników z ekspozycją, zrealizowaną na podstawie bogatego materiału źródłowego dokumentującego działalność Muzeum oraz Towarzystwa Opieki nad Majdankiem.

Dni Majdanka to wydarzenie o tradycji niemal tak długiej, jak historia Państwowego Muzeum na Majdanku. Miały one służyć przede wszystkim utrwalaniu pamięci o ofiarach obozu, ale też być okazją do upowszechniania wiedzy o II wojnie światowej. Główna ceremonia odbywała się zatem zawsze na Majdanku, ale w ramach imprezy w całym kraju organizowano spotkania z byłymi więźniami, wyświetlano filmy i prezentowano wystawy o tematyce wojennej. – Formuła Dni Majdanka ulegała przeobrażeniom w zależności od klimatu politycznego w Polsce: począwszy od uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym w latach 40. XX wieku, poprzez masowe wiece i manifestacje w epoce głębokiego PRL-u, po współcześnie organizowane merytoryczne spotkania poświęcone ważnym zagadnieniom muzealnym – opowiada współautorka wystawy Anna Wójcik.

Po otwarciu wystawy będzie można wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu ekspozycji muzealnej oraz terenu byłego niemieckiego obozu na Majdanku. Wydarzenia są elementem programu Europejskich Dni Dziedzictwa.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej