W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: VALIE EXPORT – Tattooed Years | Tatuowane lata

Otwarcie wystawy: VALIE EXPORT – Tattooed Years | Tatuowane lata
Data rozpoczęcia 2016-03-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Kuratorka: Brigitte Huck

VALIE EXPORT to jedna z najważniejszych artystek współczesnych – zajmuje się sztuką wideo, performansem, fotografią, tworzy instalacje, rzeźby i obiekty. Jest pionierką filmu eksperymentalnego, protagonistką feminizmu, artystką krytyczną i politycznie zaangażowaną. Jej prace poruszają problematykę wizerunku ciała kobiecego w kulturze oraz jego relacji ze sferą polityki, doświadczenia czy tożsamości. Pierwsza w Polsce prezentacja twórczości VALIE EXPORT – Feminism and creativity – miała miejsce w 1977 roku w Galerii Labirynt.

W latach 60. i 70. artystka była związana z ruchem Akcjonistów Wiedeńskich. W tym okresie tworzyła prace o radykalnej, agresywnej, szokującej wręcz formie. W roku 1967 Waltraud Höllinger (z domu Lehner) porzuciła zdominowane przez mężczyzn środowisko artystyczne, zrezygnowała z nazwiska oraz przybrała pseudonim zainspirowany popularnymi wówczas w Austrii papierosami „Smart Export”. W proteście przeciwko patriarchalnej hierarchii własną tożsamość przekształciła w markę – VALIE EXPORT, a w centrum swoich zainteresowań postawiła zagadnienie obecności kobiecego ciała w przestrzeni publicznej. 

Wystawa Tattooed Years / Tatuowane lata obejmuje prace z lat 70. do późnych lat 90., związane z historią przemocy i terroru okresu wojennego, traktujące o bólu, władzy, kontroli i zniewoleniu oraz o związanych z nimi emocjach, m.in. słynny film …Remote…Remote… z 1973 roku, w którym artystka, patrząc na fotografię ofiar molestowania seksualnego, dokonuje aktu samookaleczenia.

Wystawa czynna do 30.04.2016 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Powiązane:

Galeria Labirynt