W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Panel dyskusyjny: Jak możliwa jest intermedialna historyczna opowieść?

Panel dyskusyjny: Jak możliwa jest intermedialna historyczna opowieść?
Data rozpoczęcia 2009-03-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
Kategoria Panel dyskusyjny

Zastanawiasz się czasem nad tym, że historię coraz częściej i śmielej pokazuje się w obrazie - na ekranach różnego typu wizualizacji? Wielowymiarowy obraz staje się nie tylko istotnym źródłem historycznym, ale i podstawowym tworzywem intermedialnego przekazu doświadczenia przeszłości. Pier Paolo Pasolini stwierdził: my wszyscy żyjąc, czyli istniejąc praktycznie, więc działając, tworzymy film. Całe życie w kompleksie zestawień swoich akcji jest filmem naturalnym. Jeżeli historia, w na nowo odczytywanej formule „res gestae”, stanowi wizję człowieka działającego w czasie, historyk widziałby siebie w tej perspektywie czasem jako operatora, czasem jako scenografa a czasem jako reżysera dziejowych narracji. Co jednak z samą kwestią kreacji historycznego świato-obrazu? To tylko problem technologicznych (i finansowych) możliwości, natomiast kwestia, którą wersję świata aktualnie uznamy za właściwą - to rzecz umowna (ewentualnie sprawa politycznej koniunktury i społecznego klimatu)…

Czy rzeczywiście na tym kończy się dyskusja?

Może jednak w tym kontekście zadajesz sobie pytania „co możemy wiedzieć”, „jak możemy się tego dowiedzieć”, „jak możemy to pokazać ” i „co możemy robić z tym, co wiemy”? Czy zagadnienie tego jak się tworzy, doświadcza, rozumie i wykorzystuje historię, stanowi dla ciebie rzecz wartą nowego odczytania? W takim razie daj się zobaczyć i usłyszeć.

Koło Metodologiczne Historyków UMCS zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym:

Pokazywanie historii. Jak możliwa jest intermedialna historyczna opowieść?

Zastanowimy się nad tym, co nas pociąga, intryguje i niepokoi w kreowaniu świata poprzez intermedialną opowieść o przeszłości. Możliwe wszakże, iż rzeczywistość okaże się tak bogata, że nasza wyobraźnia może trafić w próżnię, a pamięć - w przestrzeń absurdalności. Próbujmy to pokazać i zobaczyć.



Punktem wejścia panelu będzie prezentacja filmu Piotra Brożka pt. „2nd Exit”.

W debacie wezmą udział zaproszeni Goście:

dr hab. Piotr Francuz (kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL)

dr Piotr Witek (Zakład Metodologii Historii UMCS)

dr Ewa Grochowska (współpracuje z Instytutem Kulturoznawstwa UMCS)

mgr Joanna Zętar (Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”)

Organizator spotkania:

Koło Metodologiczne Historyków UMCS

Patroni:

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”

Polskie Radio Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej