W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Petrykiwka - wystawa prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko

Petrykiwka - wystawa prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko
Data rozpoczęcia 2022-12-27
Data zakończenia 2023-01-28
Miejsce Galeria Ratusz, Plac Władysława Łokietka 1
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Od 27 grudnia Galerii Ratusz można zobaczyć wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki.

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego, nazywanego wzorami petrykiwskimi lub po prostu petrykiwką. Nazwa tej techniki wywodzi się od nazwy wsi Petrykiwka, w której powstała. Petrykiwskimi wzorami mieszkańcy wsi na początku zdobili głównie mieszkania, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi zdobić między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. W dzisiejszych czasach elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie (nawet na pokrowcach na telefony komórkowe lub na samochodach). Sztuka ta stanowi również inspirację dla dekoratorów wnętrz, którzy wykorzystują motywy z Petrykiwki do tworzenia własnych projektów.

We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, a także turyści. W 2013 roku petrykiwka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy. Tradycja malarstwa petrykiwskiego przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Najczęściej głównym motywem obrazów malowanych petrykiwką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści.

Na wystawie zatytułowanej "Pertrykiwka" zostały przedstawione prace Oleny Kovalenko powstałe już na uchodźstwie w Lublinie. Olena musiała opuścić swój rodzimy kraj w związku z wojną w Ukrainie i związała swój dalszy los z naszym miastem. Od czerwca 2022 roku Olena współpracuje w Dzielnicowym Domem Kultury "Bronowice", gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na wystawie można obejrzeć także wybrane prace jej uczniów i uczennic, którzy w swoich obrazach połączyli tradycje, kulturę i symbolikę Polski w technice petrykiwki.

Olena Kovalenko uczyła się sztuki petrykiwskiej od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka w obwodzie dnipropetrowskim, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Kontynuowała naukę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odesie, gdzie obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej pt. "Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach" .Olena jest nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej.

Wystawa jest organizowana przez Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia.
Wystawa jest otwarta do 28 stycznia 2023 roku.
27 stycznia o godzinie 15.00 w Galerii Ratusz odbędzie się finisaż. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej